Arabaya Lpg Taktırmak Mantıklı Mıdır?

26 Ocak 2021
Arabaya Lpg Taktırmak Mantıklı Mıdır?

''Arabaya Lpg Taktırmak Mantıklı Mıdır?''

 

            Son zamanlarda akaryakıt fiyatlarının hızla artış gösterdiğini bildiğimiz için ve bununda bütçemizi fazlası ile etkilediğini düşünecek olursak benzinle karşılaştırdığımızda Lpg donanımına sahip olmak en mantıklısı gibi görülmektedir.

 

 ''Neden Lpg Tercih edilmelidir?''

 

            Konu araba olduğunda, işin içine sürekli artış gösteren litre fiyatları da eklenecek olursa ve bu durumda bütçemize sürekli olarak olumsuz yönde etki edecek olursa Lpg kullanımı kaçınılmaz bir seçenek haline gelmektedir yani Lpg'yi tercih etmemizin başlıca sebebi ilk olarak ekonomik olan bir durumdur ve kullanıcıya yaptırdığı tasarruf inkâr edilemez boyuttadır. Fakat her aracın Lpg'ye tam uyum sağlayabildiğini söyleyemeyiz bunun için de konunun uzmanı olan kişilerden yardım alarak kendi aracımıza en uygun olacak bilgiler hakkında fikir sahibi olmamız gerekmektedir ve bu doğrultuda arabamıza Lpg montajı yaptırmamız tavsiye edilmektedir. Çünkü bilgisizlikle çıkılan her işin sonunda bir arabaya yanlış bir işlem uygulanacak olursa sonu kaçınılmaz durumlara sebep olabilir. Yeter ki doğru bilgilerle bu işlemleri yaptıralım.

 

 ''Lpg'nin Ortalama Maliyeti Nedir?''

 

            2018 yılı Lpg montaj maliyetleri ortalama olarak 1300 TL'den başlamaktadır. En pahalısı en iyisidir diye bir durum yok. Firmalar kendi maliyet ve masraflarına göre fiyatlar uygulamaktadırlar. Genelde ürünlerin çoğu aynı mantık düzeniyle çalışmaktadırlar. Diğer yandan benzinli ile karşılaştırıldığı zaman ise esas maliyet farkı ve bize sağladığı finansal faydayı bütçemize yansıdığı zaman görmekteyiz. Şu gerçeği de paylaşmak gerekir ki Lpg donanımına sahip bir araç, benzinli araca göre kullanıma göre - %20 daha fazla yakar. Fakat benzin ile fiyat farkı karşılaştırıldığında ise Lpg kazanan ve kazandıran taraf olur.

 

 ''Benzin İle Lpg Arasındaki Yakıt Kullanım Fiyat Farkı Nasıl Yapılmalıdır?''

 

            Litresi 6 TL'den benzinli bir araçta ortalama yakıt tüketimi 10 Litre / 100 KM düşünecek olursak. 60 TL bir masrafımız olacaktır. Aynı hesap üzerinden Lpg'nin litre fiyatının 3,5 TL'den %20 Fazla fark ile tüketimini hesaplayacak olursak; 12 Litre / 100 KM olarak hesaplamamız gerekir ki, bu hesapta bize 42 TL sonucuna varmamızı sağlar. Bunu da 60 TL - 42 TL = 18 TL / 100 KM fark yapar ve devirli kullanıma göre %30 - %35 kar sağlar. Bu oranlar da hiç azımsanmayacak kadar önemli rakamlardır.

 

Haber Yorumları