Arabanın Düşen Jantı Nasıl Takılır?

Arabanın Düşen Jantı Nasıl Takılır?

Yanlış seçimlerden kaynaklanan sebeplerden dolayı arabanızın jantının düşmesi halinde jantın nasıl takılacağı konusu kafaları karıştırmaktadır. Yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz size en yakın ve güvenilir bir servisteki ustaya başvurmanız sizin ve arabanız hatta trafikteki diğer araba kullanıcılarının da can ve mal güvenliği adına en sağlıklısı ve en tercih edilmesi gerekeni olacaktır. Yeterli bilgi ve tecrübeye sahipseniz arabanızı trafiği tehlikeye düşürmeyecek en uygun alana çekerek işlemlere başlayabilirsiniz. Kapalı garajda gerekli değişim işlemini yapmanız en uygunu olacaktır. Kapalı garaja sahip değilseniz değişim işlemini yapacağınız alanda gerekli tedbir ve önlemleri alarak rahat ve güvenli bir şekilde jant değişim işlemini sağlayabilirsiniz.

 

 

 Araba Jantı Seçimleri Konusundaki Önem Neden Önemlidir?

 

            Günümüz Dünyasının olmazsa olmazlarından olan ulaşım araçlarının başında gelen arabaların, artık iç tasarımları kadar dış tasarımlarına da fazlasıyla önem verilmesi gerektiği konusunda uzmanlar ortak çalışmalar yürütüyorlar. En şık tasarımlara ulaşılabilmek için uzmanlar yoğun mesai harcayarak var gücüyle kafa yormaktalar. Far grupları, ön panjurlar, arka stop lambaları, kaportalardaki dinamik keskin çizgiler, sunroof, spoilerler ve hatta kaporta boya renginin seçimi bile hep bu amaca hizmet etmekte.

 

            İnsanların albenisini kazanmaya yönelik ulaşılmaya çalışılan ilgi çekici dış tasarımların aynı zamanda sürüş güvenliğini de en üst düzeyde tutmayı hedefleyen özelliğe sahip olması gerektiği göz ardı edilemez elbette. Bu noktada tekerlekler ve jantlar devreye giriyor. Lastik seçiminde davranılan hassaslık aynı şekilde jant seçiminde de ön plana çıkıyor.

 

 

 Jantlar Gerçekten Sadece Çelikten Mi Oluşuyor?

 

 Piyasalardaki çelik jant diye adlandırılan jantlar, aslında bahsedildiği gibi sadece çelikten oluşmamakta. Alüminyum alaşımlı olan jantlar piyasada en çok itibar gören jant gruplarıdır. Çelik jantlardaki alüminyumun kullanılmasının nedeni, işlenme noktasında alüminyum daha kolay olmasından dolayı planlanan şekillere çok daha kolay ulaşılabilmesi. Arabalardaki jantlar ilk bakıldığında siyah renge sahipse çelik alaşımlıdır.

 

 

 Jant Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 

            Bir arabanın aks sistemine bağlanmış parçalarından biri de jantlardır. Sürüş güvenliği, sürüş konforu, yolculuk keyfi ve yüksek performans açısından çok önem gösterilmesi gereken bir donanımdır. Arabalarımıza jant seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenleri unutmamak gerekir. Alacağımız jantın markası, ant seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin en başında geliyor. Kaliteli jant seçimi için piyasadaki tüm markaları araştırmak gerekir ve satın almak için tercih edeceğimiz jantların marka seçimi de bu doğrultuda yapılmalıdır. Arabanıza satın alacağınız jantların seçiminde arabanızın orijinal lastik-jant boyutlarını dikkate almanız da sizin için son derece önemli olacaktır. Jantların üzerinde TSE belgesi olup olmadığına dikkat etmeniz menfaatinize olacaktır.

 

 

 Hatalı Jant Seçimiyle Sizleri Neler Bekliyor?

 

            Yanlış jant seçiminin sizi uğratacağı zararları göz önünde bulundurarak satın almanızda fayda var. Arabaya satın alınacak olan jantın seçimi kadar alınacak bu jantın nerede takılacağı hususu da çok fazla önem arz etmekte. Bundan dolayı arabaya alınan jantların taktırma konusu için işinde uzman ustaları bulmak gerekiyor. Aksi halde kısa sürede jantınız zarar görüp eskiyebilir hatta yerinden çıkıp düşebilir.

Haber Yorumları