Arabaları Engebeli Arazilerde Kullanmanın Zararı

26 Ocak 2021
Arabaları Engebeli Arazilerde Kullanmanın Zararı

 Arabaları Engebeli Arazilerde Kullanmanın Zararı

 

            Arabalar günümüzün vazgeçilmez bir parçası. O kadar önemli bir nokta oluşturuyor ki çoğu kişi ulaşımını bu şekilde sağlıyor. Ancak araç kullanırken özellikle köy veya daha çok yol yapılmamış alanlara gidilirken çok kişi tarafından bazı hatalar tekrar ediliyor. Bunu yapmaya devam ettikleri sürece de aslında araçlarının ömründen çalıyorlar. Arabaların engebeli arazilere girmesi araçlara çok büyük zararlar verebiliyor. İlk olarak akla gelenlerden biri ebetteki doğrudur. Lastikler ve jantlar... Bu konuda önlem olarak bu tarz arazilere gidilirken jantların 2 tutacakla tutturulması yetersiz olacaktır.

 

            Daha fazla tutacak yardımı alınırsa jantlar da bir nebze koruma sağlanabilir. Lastiklere ise yapılabilecek en mantıklı önlem bu yollarda giderken sürat yapılmamasıdır. Aksi takdirde lastiklerin dışında büyük aşınmalar olabilir. Ki bu durum ileride size tekrar bir lastik takımı aldıracak kadar büyük bir hal alabilir. Çünkü hiçbir şey olmadığını düşünseniz bile o lastik yıpranmış olacaktır. Ayrıca bu araziler aracın alt bölgesinde büyük külfetli zararlar oluşturabilir. Ki rot - balanslar da meydana gelebilecek bu zararları anında hissetmeyebilirsiniz. Ancak ciddi zararlarda çok kısa sürede de fark görebilirsiniz.

 

 Engebeli Arazilerde Araç Kullanırken Alınacak Önlemler

 

            Bu arazilerde araba kullanacaksanız. Daha doğrusu kullanmak zorundaysanız. Çok fazla bir seçeneğiniz yok. Mecburen aracınızı yavaş ve dikkatli süreceksiniz. Ancak bu bile yeterli olmayacaktır. Bu yüzden öncelikle alınması gerekilen bir önlem daha bulunmaktadır. Bu yollarda vakit geçirecekseniz kesinlikle aracınızın gerekli bakımlarını kısa kısa süreler içerisinde yaptırınız. Yani normalde bir insanın 1 yılda yaptıracağı bakımı maksimum 4 ayda 1 yaptırmalısınız. Aksi takdirde bunun maddi açıdan sorun olacağını düşünen kişiler ilk başlarda bahsettiğimiz sorunların gerçekleşmesi durumunda çok ağır maddi sorunlar yaşayabilirler.

 

 Aracınız Bu Yollardaki Çukurlara Düşerse Ne Olabilir?

 

            Yukarıda bahsedilen daha doğrusu 1.paragrafta bahsedilen her problem gerçekleşebilir. Ancak özellikle aracın o çukurda takılabileceğini ve oradan çıkamayacağı ihtimali de söz konusu olabilir. Ki bu aracınıza kesin bir zarar geldiği anlamına gelmese bile aracınızın alt takımlarında bir nebze de olsa ileriye dönük zarar verdiği konusu tespit edilmiştir. Ayrıca bu çukurlara saplanma durumuna karşılık kesinlikle bir yol yardım ekibi ile iletişim durumunuz olmalıdır. Ayrıca bu çukurlardan veya taşlardan dolayı lastik patlamalarına yönelik yedek lastik taşıyınız.

 

Arabaları Hor Kullanmanın Zararları

 

Araba Kullanımına Dair İncelikler

 

            Günümüzde arabalar artık lüks yaşam kategorisinden çıkmış olup, istatistiklere göre ortalama her ailede 2 araba mevcut durumda. Tabi bu istatistik verileri etkileyen en büyük faktör İstanbul gibi büyük şehir ve nüfus yoğunluğu gibi etkenleri var. 2018 yılı itibariyle ulaşımın gözdesi olan arabalar her geçen gün donanımsal olarak yeniliklere imza atması da fiyatlarını oldukça arttırıyor.

 

            Lüks tabir edilen bazı yüksek fiyatlı arabaların da bakıma ihtiyacı olduğu için tüketicilerin bilinçli olarak alması ve olabildiğince dikkatli kullanması kendilerinin yararına olacaktır. Eski model arabalar ise yeni model arabalara oranla daha fazla bakıma ve üzerinde detaylı titizliğe ihtiyacı oluyor. Alım satım işlemi en çok olan bu arabaların bakımlısı her zaman daha çok ilgi gördüğü için tüketicilerin en çok dikkat ettiği bazı konularda arabanın iç aksamı ve yürüyen aksamı gibi noktalarda bakımlarının kusursuz olması gerekiyor.

 

 Araba Kullanırken Dikkatli Olunması Gereken Noktalar

 

            Öncelikle yaşamı kolaylaştıran ve ulaşımın çözüm noktalarından bir tanesi olan bu arabalarda, sürücü ve yolcuların arabanın içini temiz kullanması göze çarpan ilk detay. Arabanın içinde sigara içilmesi bazı tüketiciler tarafından hoş karşılanmayan durum teşkil ettiği için arabanın satımı biraz daha zorlaşıyor.

 

            Aynı zamanda arabayı kullanan sürücü, yüksek devirde motoru zorlayacak şekilde kullandığı zaman motordaki yıpranma payı yeni alıcısı için en büyük kriter olarak karşımıza çıkıyor. Genel olarak arabayı hor kullanan kişiler verdikleri zarar neticesinde kullandıkları arabanın ellerinde kalmasına neden oluyorlar. Araba piyasası her zaman canlı olsa da tüketicilerin bazı önemli gördüğü kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir.

 

 Araba Hor Kullanıldığı Zaman Tüketiciler Ne Zorluklarla Karşılaşır

 

            Araba denilince akla ilk gelen noktalardan birisi alım-satım olsa da konforlu ve rahat ulaşım herkesin istediği bir detaydır. Öncelik olarak tüketiciler kendi rahatlığını düşünerek de arabayı titiz bir şekilde kullanması, arabanın ömrünü uzatan yegane sebeplerden bir tanesidir. Ayrıca yıllık bakımları yapılması ve bunların takibini özenle tutulması araba sağlığı ve tüketicinin cep sağlığı için en önemli detaylardandır. Alım satımı ikincil planda tutan tüketiciler öncelik olarak kendi sağlıkları için bunu sağlamaları gerekir. Bakımsız arabalar kazalara daha yatkın olabilir.

 

 

Arabaların Yokuşta Zorlanma Nedeni

 

            Arabaların çekişte en çok zorladığı durumları yokuş yukarı tırmanırken ve kalkış yaparken karşımıza çıkar. Yokuş tırmanırken kimi zaman vites düşürmek kimi zaman yüksek devirde gitmek gerekebilir. Yüksek devirlerde yolculuk yapmak arabamıza zarar dahi verebilecektir. Yokuşta kalkış ise yokuş tırmanmaktan daha zor diyebiliriz. Yokuş kalkışta ise daha fazla gaz verip yüksek devirlere çıkmak gerekebilir. Yüksek devirlerde kalkış yapmak motora, baskı balataya zarar verebilir.

           

            Özellikle manuel vites arabalarda yokuş kalkış sorunları karşımıza çıkmaktadır. Manuel vites arabalarda kalkış yapmak debriyajdan dolayı otomatik vites arabalarda kalkış yapmaktan uzun sürecektir. Dolayısıyla geçen bu sürede araba eğer yokuş yukarı duruyor ise geriye kayacaktır. Arabanın kalkış yaparken arkaya kaçması veya kaydırması hiçbir kullanıcının istemediği bir durumdur ve trafikte tehlikeye neden olacaktır.

 

 Araba Üreticilerinin Aldığı Tedbirler

           

            Öncelikle kullanıcı arabasının özelliklerini, gücünü, elektronik sistemlerini tanıyor olmalıdır çünkü yokuşta kalkma sorununu bütün araçlarda görmeyiz. Araba üreticileri de yokuşta kalkmanın zor olduğunu bilir ve size bu konuda yardımcı olabilecek yokuş kalkış sistemleri kullanmaktadır. Bu sistemler yokuşta kalkış yaparken arkaya aracın kaymasına engel olacaktır. Yokuş kalkış sistemleri olmayan araçlarda özellikle sıkışık trafikte yokuşta kalkmak bir işkence haline gelecektir.

 

 Zamanla Ortaya Çıkan Çekiş Problemleri

             

            Bazı araçlarda ilk satın alındığında karşılaşılmayan yokuşta zorlanma sorunu sonradan da ortaya çıkabilmektedir bu durumun belli başlı nedenleri vardır. Arabalarda birçok hareketli aksam ve mekanizma vardır. Hareket halindeki mekanik parçalar zamanla aşınır, kırılır, zarar görür. Bakımları üreticinin belirlediği aralıklarla yapılmamış araçlarda yokuşta çekiş problemleri daha sık görülmektedir. Debriyaj balatası bitmiş bir arabada veya lastiklerinde yeterli basınç bulunmayan, zedelenmiş lastiklerle trafiğe çıkan arabalarda çekiş problemleriyle karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

 

 Bu Sorunun Fiziksel Açıklaması

                        Neden yokuşta zorlandığımıza gelecek olursak, arabanın kendi ağırlığının yer çekimi etkisi ile birlikte arabanın gideceği yönün aksi istikamette bir kuvvet oluşturması sonucu arabamız öncelikle bu kuvveti yenmek zorunda kalacaktır. Dolayısıyla yol sürtünmesi ve hava sürtünmesine ek bir kuvvet ortaya çıkacaktır araç düz bir yoldaki durumundan fazla bir güce ihtiyaç duyacaktır.

Haber Yorumları