Arabalarda Performans Artırma Yöntemleri

Arabalarda Performans Artırma Yöntemleri

Araba seçimleri genellikle performans ve motor güçlerine göre yapılmaktadır. Bununla birlikte arabanın marka ve modelleri de kişisel tercihlere göre yapılır. Tercih yapıldıktan sonra aracın ömrünü uzatmak için bakımına dikkat edilmeli ve ek önlemler alınmalıdır. Bu sayede uzun süre boyunca ilk gün ki performansı ile araba kullanılabilir. Temizlik ve bakım işlemleri için güvenilir sanayilerden yardım alınmalı ve en kaliteli parçalar kullanılmalıdır. Böylece parçaların eskime ve yıpranma süreleri uzatılır. Aynı zamanda yıpranan parçaların yenileri ile tam zamanında değiştirilmeleri de gerekmektedir.

 

 Düzenli Araç Bakımı

 

            Arabanın depoları sürekli olarak temiz tutulmalı ve boşaltılmalıdır. Özellikle yağ ve yakıt depoları kontrol edilmeli, hava filtreleri temizlenmelidir. Bu sayede olası tıkanıklıklar da önlenir. Motor yağı, performansı arttıran ürünler arasında yer almaktadır. Düzenli kullanımlarda etkileri kısa zamanda gösterilir. Yağların eksilmesine karşı olarak kontroller kişisel olarak yapılmalıdır. Araç soğutma sistemleri ve klima gazlarının da 2 yılda bir değiştirilmeli veya bakımları yaptırılmalıdır. Beygir gücünü arttırmak için de NOS filtreleri takılabilir. Bu da performans arttırmak ve aracı hızlandırmak için yapılmaktadır.

 

 Fren Performansını Arttırmak

 

            Spor yaylar ve amortisörler fren performansı için sıklıkla kullanılmaktadır. Aracınıza uygun yayları kullanarak fren gücünü arttırabilirsiniz. Elektronik beyinle üretilen arabalar da ise çip ayarı değiştirilmektedir. Bu ayar değiştirildiğinde motor performansı artar ve aracın ömrü uzar. Aracı taşıyan ve en önemli parçalarından biri olan lastikler ise performansa uygun olarak seçilmelidir. Bu sayede sürtünme yaşanırken yıpranması yavaşlatılır ve en etkili sonuçlar alınır. Performansı arttırmak için kullanılan diğer yöntem ise jantları hafifleştirmektir. Hafif sac jantları, döküm olanlara göre daha iyi sonuç vermektedir. Hafifletme işlemi yapıldığında araç performansında artış görülmektedir. Araç seçiminin yanı sıra bakımı ve performans yöntemleri kullanılarak daha yüksek hız ve motor gücüne ulaşılabilir.

Haber Yorumları