Arabalarda Mutlaka Olması Gerekenler

Arabalarda Mutlaka Olması Gerekenler

Her gün trafikte milyonlarca araç seyir halinde ilerlemektedir ve bur araçlar birbirinden bağımsız değildir hepsi oluşturulan trafik kurallarına göre seyahat etmektedirler. Durum böyle olunca her sürücü mutlaka trafik kurallarına uymak zorundadır. Kullandıkları araç tipine göre araçlarında bulundurması gereken malzemeler her zaman aynı olmaya bilir.

 

            Ülkemizde yasalar gereği aracımızda bulunması gereken en temel şeylerden biri ilk yardım çantasıdır. Aracınızda ilk yardım çantası olmadığı takdirde polis kontrol noktalarında fark edildiği zaman hakkınızda cezai işlem uygulanmak zorundadır. Kimileri bu cezai işlemi hoş karşılamasa da aslında trafikte araçta bulundurmamız gereken ilk yardım çantası oluşan trafik kazalarında belki bir çok can kurtarabilir veya yaralanmaların boyutunun daha ileri seviyelere taşınmasının önüne geçebilir.

 

            Arabalarda mutlak bulunması gerekenlerden bahsedecek olursak en başta biraz önce bahsettiğim gibi ilk yardım çantası gelmektedir.

 

 İlk yardım çantası; İlk yardım çantasının içinde yaralanmalarda kullanılacak tendirdiyotdan tutunda, sargı bezi, makas ve el fenerine kadar işinize yaralanmalarda işinize yarayacak bir çok malzeme bulunmaktadır.

 

 Yangın söndürme tüpü; Bu tüp kazalarda oluşabilecek yangın risklerine karşı bulunması gereken en temel şeydir. İtfaiye ekipleri olay yerine ulaşana kadar çıkabilecek yada çıkan yangının büyümesine engel olabilecek bir malzemedir.

 

 Kriko ve Bijon anahtarı; Lastiğiniz patladığında değiştirmek için mutlaka kullanması zorunlu olan bu iki aparatı bulundurmanız gerekmektedir.

 

 Reflektör; Araba yolda kaldığında yada maddi hasarlı trafik kazalarında gelen diğer araçlarının sizi görebilmesi ve başka bir kaza yaşanmaması için yola koymanız gereken ön önemli malzemedir.

 

 Zincir; Kış aylarında veya çamurlu bir arazide aracınız ilerlemekte güçlük çekiyor ise zincir takarak ilerlemesini sağlamak için mutlaka bulundurmanız gereken malzemedir.

 

 Bir adet Stepne; Lastiğiniz patlaması durumuna karşı aracınızda 1 adet yedek lastik bulundurmalısınız.

 

 Çekme halatı; Aracınız kar veya çamura saplandığında diğer araçlar yardımıyla aracınızı çekmek için mutlaka kullanmanız ve bulundurmanız gereken şeydir.

 

 Yedek malzeme takımları; Aracınızda tamir edebileceğiniz basit arızalar tamirinde kullanılabilir tornavida ve benzeri aletleri bir alet çantası içerisinde bulundurmalısınız.

 

            Sayılan bu malzemelerin aracınızda bulunmaması halinde uzun yolculuklarda oluşabilecek teknik arıza veya sorunlar nedeniyle saatlerce yolda kalabilir ve çileden çıkabilecek durumlara neden olabilir.

Haber Yorumları