Arabalarda Güvenlik Önlemleri Nelerdir? Arabalarda Motor Güvenliği Ve Tamiri

26 Ocak 2021
Arabalarda Güvenlik Önlemleri Nelerdir? Arabalarda Motor Güvenliği Ve Tamiri

rabalarda Güvenlik Önlemleri Nelerdir

 

 

            Günlük hayatımızda çok fazla sayıda araba kullanmaktayız. Bu sebepten dolayı bazen arabalar kaza yapabiliyorlar. Bu kazalarda arabanın içerisindeki yolcular yaralanabiliyor, sakat kalabiliyor ve bazı durumlarda da hayatlarını kaybedebiliyorlar. Bu durumun farkında olan araba üreticileri araçlarında yenilikçi güvenlik önlemleri kullanmakta ve her geçen gün daha güvenli araçlar üretmektedir.

 

 1- Üç Noktalı Emniyet Kemeri:

 

 Üç noktalı emniyet kemeri günümüzdeki neredeyse bütün arabalarda standart güvenlik donanımı olarak bulunmaktadır. Üç noktalı emniyet kemeri kaza esnasında yolcuların araç içerisinde savrulmalarını veya araçtan fırlamalarını engellemektedir. Bu sayede trafik kazalarındaki büyük yaralanmaların önüne geçilmektedir.

 

 2- Hava Yastığı:

 

            Hava yastığı her araçta bulunmamasına rağmen çoğu araçta standart güvenlik donanımı olarak bulunmaktadır. Hava yastığının çalışma prensibi kaza yaşandığı anda arabada bulunan sensörlerin kazayı algılayarak hızlı bir şekilde arabadaki hava yastıklarını çalıştırmasıdır. Hava yastıkları kaza esnasında yolcuların kafalarını bir yerlere çarpmalarını engelleyerek yolcuları büyük hasarlara karşı korumaktadır.

 

 

 3- Şerit Takip Sistemi:

 

 Şerit takip sistemi yeni model olan araçların bazılarında standart, bazılarında da opsiyonel güvenlik donanımı olarak bulunmaktadır. Şerit takip sistemi, arabada bulunan sensörlerin şeritleri takip ederek arabanın şeritten çıkıp çıkmadığını kontrol etmesi ve çıkması halinde direksiyon simidini titreştirerek sürücüyü uyarmasıdır.

 

 

 4- Çarpışma Önleme Sistemi:

 

 Çarpışma önleme sistemi yeni model olan araçların bazılarında standart, bazılarında da opsiyonel güvenlik donanımı olarak bulunmaktadır. Çarpışma önleme sistemi arabanın ön kısmında bulunan sensörler aracılığıyla çalışmaktadır. Sensörler önde bulunan araçla aradaki mesafeyi ölçerek olası bir çarpışma durumuna karşılık aracı otomatik olarak, sürücü müdahalede bulunmadan durdurmaktadır. Bu sayede sürücü o sırada başka bir şeyle meşgul olsa ve frene basmasa bile araba kazanın yaşanacağını anlayıp durarak yaşanabilecek olan kazanın önüne geçmektedir.

 

Arabalarda En Önemli Güvenlik Önlemi Nedir?

 

 

            Otomobiller hayatımızı kolaylaştırmak için insanoğlu tarafından geliştirilmiş aygıtlardandır. Hayatımızı bu denli kolaylaştıran tekerlekli metal yığınları günümüzde hayatımızı korumakla da yükümlüdürler. Sinir, stres, dikkatsizlik, bir anlık dalgınlık, bir anlık bencillik hayatımıza mal olabilmektedirler. Yaşamımızı kolaylaştıran bu aygıtlarda hayatımızı koruyan organlar zamanla birer önlem olarak keşfedilmişitir. Ancak her şeyden önce trafik kurallarına uymak canımız ve malımız için en mühim tedbirdir.

 

 Emniyet Kemeri

 

            Emniyet kemeri uzun zamandır otomobillerde kullanılan güvenlik ekipmanlarındandır. Emniyet, kemeri kaza anında kitlenip sürücü ve yolcuların ani hareketlerini önleyerek öne ve yanlara çarpmayla alınabilecek hasarı en aza indirir. Emniyet kemerini sürücü ve ön koltuktaki yolcu haricinde arka koltuklarda seyahat eden yolcular da mutlaka takmalıdır. Emniyet kemeri, bir kaza durumu ya da ihtimalinde ani frenlerde yolcuların koltuklarında sabit bir şekilde kalmasını da sağlamaktadır. Kısa-uzun demeden her yolculukta araçta bulunan herkes mutlaka emniyet kemerini takılı tutmalıdırlar. Emniyet kemeri, hayat kurtarır.

 

 Hava Yastığı

 

            Araba satın alacak herkes mutlaka kaç hava yastığına sahip olduğunu sorar. Bu hava yastığı gerçekten bu kadar önemli mi? Bu sorunun cevabı belli hava yastığı da emniyetimizde oldukça önemli bir organdır. Hava yastığı motorlu taşıtlarda kaza anında kendi kendine şişerek araç içinde etrafa sert bir şekilde çarpmamızı önler. Saniyenin onda biri kadar kısa bir zamanda açılarak ciddi yaralanmaların önüne geçer. Araçlarda değişik sayılarda hava yastığı bulunur; genelde önde iki tane, ön kapı içlerinde iki tane ve orta direkte iki tane olmak üzere günümüz araçlarında en az altı tane bulunmaktadır.

 

            Ayrıca çeşitli kayma önleyici ve yol tutuşu sağlayıcı mekanizmalar, otomatik fren sistemleri ve daha birçok teknolojik imkân araçlarımızda bizleri korumak için bulunmakta. Tabi ki ne emniyet kemeri ne hava yastığı ne de bu sistemler tek başına bizi korumakta yeterli, kendimizi önce kendimiz korumalı trafik kural ve işaretlerine uymalıyız.

Arabalarda Motor Güvenliği Ve Tamiri

 

 

             Günlük yaşantımızda hayatımızın bir parçası haline arabalar, hayatımızda önemli bir yere sahiptirler. Bazıları araçların donanımsal olarak kötü olmasını sorun etmeyip görüntüsü ile ilgilenmekte, bazıları ise motor hacmine-gücüne bakmaktadırlar. Bu durum İngilizler tarafından ele alınmış ve Stirling Üniversitesi tarafından ankete tabi tutulmuştur. Bu ankette aracın nasıl gözüktüğünün mü yoksa nasıl özelliklere sahip olduğunun öneminin mi tercihi etkilediği hakkındadır. Sonuç olarak ise bir araba görsel olarak ne kadar güzel olursa olsun, donanım olarak zayıf ise tercih edilmemektedir. Donanımda en önemli parçalardan biri ise motordur, çünkü motor benzini yakarak aracın hareketini sağlayan temel parçadır.

 

 Motor Gücü

 

 Motor gücü- beygir gücü, araba motorunun sahip olduğu en önemli özelliğidir. Bu durum alım satım işlemlerinde dahi arabanın görselliği, rahatlığı gibi etkenler dışında dikkat edilen bir diğer konudur. Araba motorunun sahip olduğu güç, beygir gücü olarak da değerlendirilir. Kelime anlamı '' horse power '' olan terim HP olarak adlandırılır ve teknisyenler motor araç gücünü ortalama olarak 75 kg olarak kabul ederek bu terimi motor gücünü hesaplamakta kullanmaktadırlar.

 

 Motor Bakımı Önemi

 

 Araç motor bakımı, güvenlik için oldukça önemlidir ve yapılmadığı takdirde bazı sorunlara neden olabilmektedir. Çünkü motor aracın beyni niteliğindedir ve bakımın ihmal edilmesi durumunda yolda bırakması, büyük zarar görmesi halinde tamir işlemlerinin uzun sürmesi ve parçaların fiyatlarının fazla oluşu, araç sahibi için oldukça büyük bir zarara sebep olmaktadır, bu durum da bizlere motor bakımlarının ne kadar önemli olduğu ve yapılması gerekli olan kontrollerden biri olduğunu göstermektedir çünkü motor arızaları araç sahiplerinin araçlarında yaşamaktan en korktuğu durumlardan biridir. Motor bakımlarının sağlıklı ve periyodik süreler ile tekrar edilmesi aynı zamanda araçların kullanım sürelerini uzatmaktadır.

Haber Yorumları