Arabalarda Akü Nasıl Değiştirilir?

26 Ocak 2021
Arabalarda Akü Nasıl Değiştirilir?

Arabalarda bulunan aküler elektrik aksamının en önemli parçalarından birisi olmaktadır. Fakat piyasada birçok akü çeşidi bulunmaktadır. Bundan dolayı araba gücünü ve modelini göz önüne alarak akü seçimini doğru yönde yapmak gerekir. Satın alınan akünün üzerinde kullanma talimatı bulunmaktadır. Bu kullanma talimatına göre akü değişimi yapılması gerekir. Kullanılan araba ikinci el ve ya kullanma talimatı kaybedilmiş ise akü değişimini kurallarına göre öğrenilmeli ve uygulanmalıdır.

 

 Can Güvenliği İçin Önlemler Alınmalı

 

            Akü değiştirilirken en önemli husus can güvenliğinin tehlikeye atılmamasıdır. Can güvenliğini tehlikeye atmamak için ilk önce yapılması gereken akü değiştirilirken arabanın kontak anahtarının kapalı olup olmadığı kontrol edilmeli, eğer arabanın kontak anahtarı açık ise kontak kapalı duruma getirilmelidir. Akünün yüksek derecede yanıcı özelliği bulunduğundan dolayı akü değiştirme işlemi açık havalarda yapılması en ideal olanıdır. Güvenlik açısından akü değiştirilirken eldiven ve gözlük takmanız oluşabilecek kazalar için önlem niteliği taşımaktadır.

 

 İlk Önce Negatif Kısmı Sökülür

 

            İlk önce arabanızdaki akünün değiştirilmesi gerektiğinden emin olun. Akü içerisinde oluşan çatlaklar akünün değiştirilme zamanının geldiğinin göstergesidir. Fakat akünün kutup başlarında meydana gelen paslanmalar akünün çalışmasını engellediğinden akünün değiştirilmesi yerine bakımı yapılması gerekir. Akü satan yerler genellikle bunun kontrolünü ücretsiz olarak yapmaktadır. Aldığınız aküyü takmadan önce eski akünün çıkarılması gerekir. Bunun için anahtar yardımı ile ilk önce akünün negatif kısmı daha sonra ise pozitif kısmı sökülür. Daha sonra iki taraftan sökülen akü tamamen çıkarılarak kenara koyulur. Aldığınız yeni akünün arabanıza uygun olduğuna iyice emin olduktan sonra eski aküyü çıkarttığınız yere iyice oturttuktan sonra montesi yapılır. Montesi yapılan yeni akünün ilk önce pozitif olan kısmı daha sonra ise negatif kısmı takılarak akü değişimi gerçekleşir.

Haber Yorumları