Arabada Yangın Tüpü Bulundurmak Şart Mı?

4 Şubat 2021
Arabada Yangın Tüpü Bulundurmak Şart Mı?

Son yıllarda trafikte karşımıza çıkan yanan araçların sayısının arttığı gözlemlenmektedir. Bunun nedeni yanan araçlara müdahalede geç kalınması ve araçlarda yangın tüpünün bulundurulmaması gösterilebilir. Araçlarda yangın tüpü bulundurulması zorunluluğu kanunlarla desteklenmektedir. Aracında yangın tüpü bulundurmayan, kullanmayan, kullanır şekilde bulundurmayanlar için 108 lira trafik cezası uygulanır hükmü yer almaktadır. Kendi can güvenliğimiz ve trafikte seyreden diğer araçların güvenliği için araçlarda yangın tüpü bulundurma zorunluluğu vardır. Araçlarda bulunan yangın tüplerinin birçoğunun bakım dolum işlemleri yapılmadığından veya son kullanma tarihleri geçtiğinden yangınlarda ilk müdahalede çok geç kalınmakta ve telafisi mümkün olmayan zararlara sebep olmaktadır. Yangın tüpünüzün kullanıma hazır olmamasının da trafik cezası gerektirdiği unutulmamalıdır.

 

 Yangın Tüpü Olmadan Muayeneden Geçer Mi?

 

            Araç muayene istasyonlarına gittiğinizde kontrol edilecek noktalardan bir tanesi de aracınızda yangın tüpü bulundurup bulundurmadığınızdır. Yangın tüpü bulundurma zorunluluğu traktör ve motorlu bisikletler haricinde diğer araçlar için zorunludur. Yangın tüpü sayısı araçların cinsine ve kullanım şekline göre değişiklik arz etmektedir. Örneğin binek araçlarda 1 tane 1 kilogramlık yangın tüpü bulundurulması zorunlu iken, yolcu taşımada kullanılan araçlar için 2 adet 2 kilogramlık yangın tüpü gerekmektedir. Yolcu sayısı 26’dan fazla olan büyük otobüsler için ise 6 kilogramlık yangın tüpü yeterli olmaktadır. Yangın tüpünü bulundurmamak veya son kullanma tarihi geçmiş yangın tüpü bulundurmak sizi araç muayenesinden hafif kusurlu olarak geçirse de en ufak bir tehlike anında can güvenliğinizi tehlikeye atmanız anlamına gelir.

 

 Yangın Tüpü Bakım Periyotları

 

            Yangın tüplerini belirli aralıklarla kontrol edilmeli, son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Yangın tüpleri her ay gözle kontrol edilmeli, hortumunun deforme olmamasına dikkat edilmeli, her yıl bir defa içi tamamen boşaltılıp tekrar doldurulmalıdır. 3-4 yıl arasında da basınç testine tabi tutulmalıdır.

Haber Yorumları