Arabada Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

26 Ocak 2021
Arabada Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Araba kullanırken yakıttan tasarruf etmenin birçok yolu var. Bu yollardan birçoğu küçük bir kazanç gibi gözükse de aslında uzun vadede düşünüldüğünde cebe büyük katkısı olur.

 

 Arabanın Bakımını Düzenli Yaptırmak

 

            Araç içerisinde bulunan mekaniksel parçaların daha uzun süre sağlıklı çalışmasını sağlayarak oluşabilecek önemsiz gibi gözüken aksaklıkların önüne geçmiş olunur. Bu büyük oranda yakıt tasarrufu sağlar ve arabanın uzun süre arıza çıkarmadan kullanılmasına imkân verir.

 

 ​​​​​​Lastik Havasının Düzenli Kontrolü

 

            Lastikler arabanın en önemli parçalarıdır. Lastik basıncı üzerindeki ağırlığa göre değişir ve zamanla bu basınç azalır. Basıncın azalması arabanın yolla olan sürtünme yüzeyinin artması demektir ve bu da arabanın gitmesi için daha çok enerji harcanmasını gerektirir. En uygun lastik hava basıncı arabaya göre farklılık gösterir bu yüzden arabaya göre araştırma yapılıp lastik hava basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir.

 

 Debriyaj, Fren, Vites Ve Gaz Kullanımı

 

            Araba her zaman devrinde kullanılmalıdır, devrinde kullanmamak arabanın yüksek yakıt tüketiminin birinci nedenidir. Yavaş gidip daha az yakma gibi düşünceler kesinlikle yanlıştır. 1. ve 2. vites hızlanma aşaması olduğu için en çok yakıt tüketilen anlardır araç belli bir ideal hıza ulaştıktan sonra gaz azaltıp arttırmak çok yakıt yakar bu yüzden sabit bir hızda gitmek en faydalı olandır. Arabayla seyir halindeyken debriyajla ya da boşta gitmekte çok yakmaktadır, sürekli viteste gitmek yakıt tasarrufu sağlar.

 

 Kaliteli Yakıt Tüketimi

 

            Ucuz ve güvenilir olmayan yakıtları satın alındığında araba daha az yakmıyor aksine arabanın içinde yabancı cisimlerin yakılmasına olanak tanıyor. Kaliteli yakıtta atılan atık miktarı, kalitesiz yakıtta atılan atık miktarından daha azdır. Litre fiyatı pahalı olmasına rağmen kaliteli yakıtı almak yakıt tasarrufu sağlar. Yakıt tasarrufu aynı zamanda aracınızın ömrünü uzatır.

Haber Yorumları