Arabada Bulunan En İyi Parça Hangisidir?

26 Ocak 2021
Arabada Bulunan En İyi Parça Hangisidir?

Otomobilde birçok parça farklı görevde kullanılır. Tabi ki her parçanın ayrı işlevde kullanılır. Tabi her parça değerlidir. Lakin bazı parçalar vardır ki bunlar otomobil çalışırken o parçayı en değerli konuma getirdi. Bu değerli parça arbanın hızlı ve güçlü olmasını sağlayan motordur. Otomobil 1769 yılında Fransız mühendis Fardler Nicholas Joseph Cugnot kendi başına hareket eden ilk kara taşıtını icat etti. Yine 1885 yılında içten yanmalı benzinle çalışan motora sahip ilk araba Karl Benz tarafından üretildi. İlk seri üretim 1908 yılında Amerikalı olan Henry Ford tarafından gerçekleştirildi. 1913 yılına geldiğimizde günde 100 adet üretilmekteydi.

 

 Motor Parçası

 

            Motorlu araçlar da, Birçok parça toplanarak makinenin sistemli hale gelmesiyle çalışmaya başlamaktadır. Şimdi arabada bulunan en iyi parça hangisi ondan bahsetmek istiyorum. Yakıtın silindir içerisinde yanmasıyla oluşan enerji açığa çıkarak  araba da ilk hareket enerjisinin açığa çıktığı kısımdır. Araçların alım ve satımında rahatlığı hızı ve değişik yol şartlarına karşı dayanıklı olması gibi önemli detaylarına göz atılmaktadır. Bunların içinde motor gücüne de büyük önem verilmektedir. Bunu ifade etmek için ‘beygir gücü’ ifadesi kullanılmaktadır. Motor gücü arttıkça arabanın değeri ve hızı daha iyi kıymetli hale geliyor.

 

 Motordaki Kısımlar

 

            Motor hava emiş sistemi, yakıt enjeksiyon sistemi, egzoz sistemi, ateşleme sistemi, marş sistemi, yağlama sistemi, soğutma sistemi, supap sistemi, aktörler ve elektronik kontrol ünitesi gibi sistemler bulunmaktadır.

 

 Motorun Önemi

 

            Arabalar günlük hayatımızda önemli yer tutar. Bir arabada bazılarımız iç görüşüne önem verirken bazılarımız dış görünüşüne önem vermektedir. Oysaki bazı kimseler vardır ki arabada bulunan en iyi parça olan motor gücünü önemser. Bunu önemseyen insanlar genelde hız ve kalite tutkunları olduğunu düşünmekteyim. Tabi bazı renk boyut gibi kısımlara da takılan insanlar bulunmaktadır.

 

Arabanın En Önemli Parçası Nedir

 

            Bazılarımıza göre bir tutku bazılarımıza göre ise sadece ulaşımımızı konforlu kılan bir araçtır otomobil. Enerji üreten, bu enerjiyi aktaran ve konforumuzu sağlamakla yükümlü organlara sahiptir. Kimimiz için klima, kimimiz için koltukların yumuşaklığı olmazsa olmazımız olsa da kaputun altında bu metal yığınını hareket ettiren asıl olmazsa olmazlar bulunmaktadır.

 

 Motor

 

            Günümüzde araba denince akla hemen motor hacmi gelmektedir. Tasarrufu düşünenler için yakıt tüketimini anlamak, işin hastaları için ise kaç beygir güç ürettiğini anlamak için otomobil denince hemen ardından motor hacmini sorulur. Motor bloğu içinde bulunan silindirlerde yakıtın kullanılması ve açığa çıkan enerjinin güç aktarım organlarına iletilmesi ile araç hareket eder. Bu da motoru otomobilin en önemli çalışanı yapar. Yoksa o büyük, tekerlekli metal nasıl hareket edecekti?

 

 Şanzıman

 

            Vites kutusu içindeki çarkların belirli oranlarda belirli devirleri sağlayıp torku oluşturup ve aracın yürümesinde emeği geçen bir diğer parça şanzımandır. Şanzımanlar otomatik ve manuel olmak üzere iki çeşittir. Manuel şanzımanlı otomobillerde aracın devrini sürücü kendi ayarlar ve vites topuzuyla yapılacak vites değişiklikleri sırasında çarklar arasındaki bağlantıyı bir süreliğine kesmek için debriyaj adında fren pedalının hemen solunda bir pedal daha bulunur. Otomatik şanzımanlı otomobillerde bu pedal yoktur. Otomatik şanzımanlı otomobillerde otomobil devrini kendi adaptif olarak ayarlamakta ve sürücüyü vites değiştirme ve debriyaja basma külfiyetinden kurtarmaktadır. Şanzıman da otomobilin yürümesinde mühim bir rol üstlenmektedir.

 

 Klima

 

            Otomobille seyahat bazılarımıza göre büyük bir zevktir ve bu zevki her mevsimde daim kılmak için akla ilk sırada klima gelmektedir. Günümüzde her araçta yazın serinletecek, kışın ısıtacak bir iklimlendirme sistemi mevcuttur. Ayrıca rahatına düşkün insanlar düşünülerek koltuk ısıtma-soğutma seçeneği bile sürücülere sunulmaktadır. Otomobil çağa ayak uydurmak zorundadır.

Haber Yorumları