Arabada Bebek Koltuğu Seçimi

26 Ocak 2021
Arabada Bebek Koltuğu Seçimi

Oto bebek koltuğu belli yaşlara göre farklılık göstermekle birlikte araba kullanırken hem şoför açısından hem de bebek açısından önem arz etmektedir. Oto koltuklar doğumdan itibaren 12 yaşına kadar kullanılmaktadır ve yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir.

 

 1.Grup Bebek Koltuğu ;

 

            Doğumdan itibaren olan ana kucağı dediğimiz 13 kg ağırlığında olan koltuklardır. Bu grubun en önemli özelliği koltuğun anne karnına göre tasarlanmış ve bebeğin yerini yadırgamaması için düşünülmüş konfora sahip olmasıdır. Koltuk arabaya ters olacak şekilde bağlanmalı ve gidiş istikametinin ter yönüne doğru bakmalıdır. Bunun amacı araba fren yaptığında çocukların ilk zamanlardaki kemik gelişimi tam olmadığı için kafalarının boşluğa doğru düşmesini engellemektir. Ayrıca koltuğun iç bölümü tamamen köpükten üretilmiş ve çocuğa gelebilecek darbeleri emecek şekilde tasarlanmış koltuklardır. Bu grup koltuklar kısa mesafe yerlerde elde tutup taşınacak şekilde tasarlanmış ve uygun yerlerde çocuğu sallayarak uyutmak için ideal şekilde üretilmiştir. Kumaş hassasiyetinde önemli faktörlerden biri terletmeyen ve bakteri barındırmayan cinsten olması önem arz etmektedir.

 

 2.Grup Bebek Koltuğu ;

 

            Bir üst grup 9-18 kg grubu olarak adlandırılır. Bu aşamada çocuk dik oturmaya başladığı zamanlar olduğundan kemerli ve isofix koltuklar ön plana çıkmaktadır. İsofix sistemi arabaların koltuklarındaki aparatlar sayesinde bebek koltuğunu araba koltuğuna monte etmemize ve sabit durmasını sağlamamıza yarıyor. Herhangi bir ani frende koltuğun hareket etmesini önlemede yardımcı oluyor. 2. Grup koltuklar bebek gelişiminde 4 yaşa kadar kullanılan koltuklardır.

 

 3.Grup Bebek Koltuğu ;

 

            15-36 kg grubu olarak adlandırılır. Bu koltukta iç kemer bulunmaz ve direkt olarak arabanın kendi kemeri ile çocukların sabitlenmesi sağlanmaktadır. 12 yaşa kadar kullanımı mümkündür. Bazı özellikteki koltuklarda sırt kısmı ayrılıp sadece yükseltici olarak kullanma opsiyonları da mevcut oluyor.

 

            Unutmayalım ki trafikte öncelik sizin ve bebeğinizin güvenliğidir. Bebeğinizin rahatı yerinde olduğu sürece tüm yollar ebeveynler için çok rahat olacaktır.

Haber Yorumları