Araba Radyosunun Arıza Yapması ! Aracımın Teyp Kodunu Nasıl Bulabilirim?

26 Ocak 2021
Araba Radyosunun Arıza Yapması ! Aracımın Teyp Kodunu Nasıl Bulabilirim?

Taşıt sahibi olan her bireyin sürekli düzenli olarak arabalarının muayenelerini yaptırmalı ve böylelikle oluşabilecek her hangi bir sorundan dolayı zarara uğramayı önceden engellemiş olmalıdır. Her gün işe giderken ya da çocukları okula bırakırken insanların yapmaktan en fazla zevk aldığı şey, hiç şüphesiz ki; yolculuk sırasında dinlediği müziklerdir.

 

 Müzik dinlerken özellikle de sevdiği, hoşuna giden müzikleri dinlerken insanlar sanki tüm zorlukların üstesinden gelebileceklerine inanmaktadırlar ve böylelikle de tüm gün boyunca yapmaları gereken bütün yorucu şeyler karşısında asla yorulmadan hatta zevk alarak yapmış olurlar.

 

 Bireyler kendilerine deyim yerindeyse enerji kaynaklarını daha gün başladığında arabanın içindeyken çalan o radyo sayesinde bulurlar. Radyodan gelen ses ile rahatlayan insanlar günün geri kalanı için tüm enerjilerini depolamaya başlayabilirler.

 

 Ama zamanında kontrol edilmeyen muayenelerin sonucunda ortaya bir takım olumsuz sonuçlar çıkabilmektedir. Bunun en kötüsü olarak araba kullanırken yaşanabilecek olan olumsuzluktur. Örneğin sakin ve mutlu bir şekilde taşıt kullanmakta olan birey arıza yapan radyosunu görünce çok üzülecektir. Ve güne ihtiyacı olan enerjisini alamadan başlamanın aksiliklerini de günün kalan diğer saat dilimlerinde de halen üzerinde hissedecektir.

 

            Kontrol Edilmesi Gerekenler

 

            Aracınızı kullanmaya başlamadan önce hatta daha arabaya binmeden yapılması gereken bir takım rutin kontroller vardır. Ve bunları yapmak çoğu zaman hayat kurtarıcı olabilmektedir. Mesela arabanın tekerleklerinin altında bir hayvan var mı diye kontrol edilmesi bile belki taşıt kullanıcılarının değil ama sevimli dostlarımız olan sokak hayvanlarının canına mal olmaması için oldukça önemlidir.

 

 Daha sonra arabaya bindikten sonra, ilk olarak benzinin yeteri seviyede olup olmadığına bakıldıktan sonra radyodan güzel bir müzik açmak olmalıdır ki, bu kişilerin gün boyunca hareketli ve zinde olabilmelerine yardımcı olacaktır.

 

  Taşıtın Radyosunun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır

 

 Kişiler arıza yapan bir şeyi genelde son anına kadar tam olarak anlayamazlar. İlk kez bir şeylerden şüphelendikleri zaman sadece bir kereliğe mahsus bir şeydir diye düşünerek gereken önemi vermezler. Oysaki erken teşhis hayat kurtarır sözü sadece insanlar için değil, eşyalar için de geçerlidir.

 

 Mecaz anlamlı değil de gerçek anlamı ile düşünüldüğü zaman arıza ilk fark edildiği anda tamir edilirse eşyaların hem ömrü uzar, hem de kullanımına devam edilebilir.

 

Aracımın Teyp Kodunu Nasıl Bulabilirim?

Aracın teyp kodu sorunu, giderek büyüyen bir sorun haline geliyor. Sıfır araçlar hariç, tüm araçlarda teyp değiştirmek isteyen herkes zorluk çekiyor. Teyp çalıntı olup olmadığı hakkında bilgi veren bu kod bazı araçlarda bulunmuyor. Bulunmadığı için teyp çalıntı olup olmadığı bilinmiyor. Bu aracını değiştirmek isteyenler için bir sorun teşkil ediyor.

Teyp Kodu Neden Önemli?

Tüm galeriler aracın teyp koduna bakarlar. Eğer üzerindeki kod başka araca aitse teyp veya araba çalıntı demektir. Eğer aracın teybin de kod bulunmuyorsa araç veya teyp sahte demektir. Bu gibi durumlarda polis karakollarına veya güvenlik güçlerine başvurulmalıdır. Araç kendi kodunu koruyabilmek için, birçok güvenlik protokolü gerçekleştirebiliyor. Mesela aracın aküsü çıkartılıp tekrar takıldığında, teyp ekranına teyp kodunu yazılmasını isteyecektir.

Bu durum teybin çalınmasını engellemek içindir. Teyp sadece yapıldığı araçta çalışabilir. Onun dışında teyp çıkartıldığı anda çalışmaz. Çalışması için sadece sahibinde bulunan teyp kodunu isteyecektir. Bir teyp alındığında, teyp kodu istiyorsa o teyp bir araçtan çalınmış olabilir. Bunu gibi durumlarda teyp polis amirliğine götürülmelidir. Aksi halde teyp takıldığında, Teypte GPS varsa suçlu konumunda kalınabilir.

Teyp Kodu Nerede Yazar?

Her teyp kodu sadece aracın kitapçığında yazar. Hiç bir teyp, teyp kodu girilmeden çalışmaz. Sadece sahibinde olan teyp kodu girilmesi gerekmektedir. Teyp kodu satılırken, aracın satıldığı kişiye verilir. Bu kodun kaybedilmesi durumunda servis aranmalıdır. O da yetkili bayiyi arayarak teyp kodu satın alacaktır. Bu teyp kodunu da aracın sahibine satacaktır. Daha çok kod kullanma kılavuzun da yer alır. Kullanma kılavuzun da ''aracın ismi Code Scanner'' diye geçer. Bu yazının hemen altında kazınacak yer gözükür. Orası kazındığında teyp kodu çıkar. Bu tür ses sistemleri, kullanıcının uzun yola giderken sıkılıp uyumamasını engeller. Böylelikle hem can sağlığı korunmuş olacaktır, hem de mal güvenliği sağlanmış olacaktır. İnsanlar daha dikkatli araç kullanması sağlanmış olacaktır.

Haber Yorumları