Araba Paspasları Nasıl Yıkanır?

26 Ocak 2021
Araba Paspasları Nasıl Yıkanır?

Araçların Temiz Kullanımı

 

            Özellikle günümüzde araç sahibi olmak oldukça zorlaşmış ve araçlara verilen değer artmıştır. Çeşitli zorluklara katlanılarak kazanılan ücretlerin araç ya da ev sahibi olma amacıyla büyük yatırım alanlarına ayrılması bu alanların daha titiz kullanılmasına sebep olmuştur. Araçların temiz kullanımı sonucunda hem aracın ikinci el fiyatı yükselmekte hem de sürücüsüne daha konforlu bir kullanım ömrü sunmaktadır. Aynı zamanda araçların temiz kullanımı imalatında kullanılan parçaların da ömrünü uzatacağından aracın sağlıklı kullanım dönemini oldukça uzatacaktır.

 

 Tek Çare Oto Kuaförler Değil

 

            Araçlarının iç temizliğine özen gösteren kişiler genellikle oto yıkama merkezlerine haftada bir kez uğramaktadır. Bu durumda haftalık belirli bir bütçeyi araba yıkatmak için ayırmak yerine kişiler araçlarını belirli detaylara dikkat ederek kendileri de temizleyebilir. Özellikle kış aylarında hava koşullarından olumsuz etkilenen yollar araçların temizliğine ayrılan süreyi daha da arttırmaktadır. Gerek aracın dışının yağmurlardan etkilenmesi gerekse araca binen kişilerin araca taşımış oldukları toz ve çamurlar kış aylarını sürücülerin kâbusu haline getirebilir. Yağmurlu havalarda özellikle toprak zeminin olduğu bir bölgeden geçerek aracına ulaşmak zorunda kalan sürücüler istemeden de olsa araçlarına kendi elleriyle zarar verebilmektedirler. Taşınan çamurlar kuruduktan sonra sürücülerin başına bela olmakta ve uzun süre paspasların kötü görünmesine sebep olabilmektedir. Bu sorunu çözmek isteyen sürücüler kış aylarında özellikle kauçuk paspas kullanımına özen göstermelidirler.

 

 Kauçuk Paspas Nasıl Temizlenir?

 

            Çeşitli kimyasalların kullanımı sonucunda kauçuk paspasların üzerinde bulunan kirler ve çamurlar kolayca zeminden ayrıştırılabilir. Bu aşamadan sonra daha titiz bir çalışma gerekmekte olup plastik fırça yardımıyla daha önce köpükle yumuşatılmış kirler tamamen temizlenebilir. Paspasın daha dikkat çekici ve temiz görünmesi için parlatma amacıyla lastik parlatıcılar bir sünger yardımıyla paspas üzerine uygulanabilir. Paspasların ve koltukların temizliği araç içindeki görünümü daha kaliteli bir şekle sokacaktır. Bu nedenle aracınızı yıka diye emanet ettiğiniz oto kuaförlerin işlerini titizlikle yaptığından emin olmalı ve gerekirse sürece kendiniz de katılmalısınız. Tavsiye edilen ise kendi aracınızı kendi temizleme yöntemlerinizle temizlemeniz ve kullanacağınız özel üretim temizlik malzemelerini araştırarak temin etmenizdir.

Haber Yorumları