Araba Kullanırken Yapılan Hatalar

26 Ocak 2021
Araba Kullanırken Yapılan Hatalar

Türkiye'de araba kullanmak, başlı başına bir eğitim gerektirmektedir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar için eğitim ekstra önem taşır. Eski zamanlarda ehliyet almanın kolaylığı, günümüzde büyük sorunların çıkmasına yol açmıştır. Trafik kurallarının tam olarak bilinmemesi, ilkyardım eğitiminin alınmaması, ehliyet sınavlarında yapılan hatalara göz yumulması, trafiğin oldukça karmaşık olmasına sebep olmuştur.

 

            Son yıllarda yapılan ehliyet sınavlarında sürücüler, bilmesi gerekenleri öğrenmekte ve uygulamaktadır. Bunun yanı sıra bundan 10-15 sene önce yapılan ehliyet sınavları, uygulama ağırlıklı olmak yerine yazılı sınav ağırlıklı yapılmaktaydı. Fakat uygulaman ön planda olduğu trafikte, eksik olan bu eğitiminin sonunda yapılan hatalar birçok yaşamın yitmesine sebep olmaktadır. Bir hata bir cana sebep olmaktadır.

 

 Trafik Kazalarının En Önemli Sebepleri

 

            Araba kullanım oranın yüksek olduğu şehirlerde, trafik kazaları da çokça yaşanmaktadır. Özellikle İstanbul'da trafik verilerine göre dakika başı birçok kaza olmaktadır. Kazaların en büyük sebebi, aşırı hızdır, bununla beraber sürücülerin kendilerine çok güvenmesi ve dikkat eksikliğidir. Aşırı uykusuzluk, stres, duygu bozlukları, fiziksel yorgunluklar da kişilerin dikkatinin dağılmasına ve bunun sonucunda trafik kazalarının yaşanmasına sebep olmaktadır.

 

            Trafikteki denetlemeler her ne kadar çoksa da şehirlerarası yollarda bu denetlemelerin sayısı azdır. Buda şoförlerin hata oranlarını arttırır. Özellikle kör noktalar diye adlandırılan bölgelerde, trafik kurallarına uyulmaması yine ölümcül kazaları beraberinde getirmektedir. Trafik cezalarının fazla olması da kişileri hata yapmaktan alıkoymamaktadır. Hatalarını kabul etmeyen sürücülerin yaşattığı kazalar gün geçtikçe artmaktadır.

 

            Özellikle bayramlarda trafik kaza oranları normal zamanların neredeyse 5 katına çıkmaktadır. Kişilerin aceleci davranması trafik kurallarını hiçe sayması ve hız sınırlarına uymaması, bu kazaların başlıca sebeplerindendir. Son zamanlarda trafikteyken kullanılan cep telefonları da trafik kazalarının artması sebep oluştur. Sürücülerin seyir halindeyken telefon ile konuşması ya da telefon ile ilgilenmesi dikkatlerinin dağılmasına ve hata yapma oranlarının yükselmesine sebep olmaktadır.

 

 Trafik Cezaları Nasıl Uygulanmalıdır?

 

            Trafikte yapılan her hatanın bir cezası vardır. 2018 yılında uygulanan cezaların oranı arttırılmıştır. Fakat bu uygulama ve artışlar yine de sürücüleri caydırmamıştır. Trafikte en çok rastlanılan kural ihlali, sürücünün telefon ile konuşmasıdır. 108 lira cezası bulunan bu ihlal, en çok yapın hatalardan biridir. Bunun yanı sıra ölümcül kazalın en başında alkollü araç kullanmak bulunmaktadır.

 

            Ayrıca kırmızı ışıkta geçmek ya da hız sınırını aşmak birçok kazaya sebep olmaktadır. Sürücülerin hataları, mobese yardımı ya da radarlar sayesinde tespit edilmektedir. Ayıca birçok noktada trafik polisi de bulunmaktadır. Kişiler her ne kadar kural ihlali yaptıklarının farkına varmasa da mobeseler ve radarlar sayesinde yaptıkları hataların cezalarını ödemek zorunda kalmaktadır. Sürücüler, araba kullanırken sadece yol ile ilgilenmeleri ve trafik kurallarına uymaları gerekmektedir.

Haber Yorumları