Araba Koltuklarındaki Kirlerin Temizlenmesi

26 Ocak 2021
Araba Koltuklarındaki Kirlerin Temizlenmesi

Araç bakımı kadar temizliği de sık sık gündeminizde olabilen bir konu oluyor. Üstelik kimi zaman seçilen döşemenin kumaşı, rengi ya da dokusu gibi farklı bir çok etken, araç temizliği konusunda hayatınızı kolaylaştırabiliyor tam tersi şekilde işleri oldukça zorlaştırmayı da başarabiliyorlar.

 

            Bu nedenle otomobilinizin mevcut durumlarını gözeterek araç temizliğiniz ile ilgili rutininizi ve yöntemlerinizi belirleyebiliriz. Bunların dışında her tip araç için kurallara göz atarak en etkili olan temizlik yöntemini belirlenebilir ve bu rutini daha kolay bir hale getirebiliriz.

 

 Kirliliğe Sebep Olan Etkenler

 

            İş sebebiyle çok fazla seyahat ediyor ve neredeyse tüm zamanınızı yolda geçiriyorsunuz. Sizin kadar, aracınız da bu tempoya ayak uydurmak için zorlanıyor olabilir. Hangi mevsimde olursanız olun, uzun yol sürüşü ile birlikte özellikle arazi yolculukları, aracınızın normalden daha fazla kirlenmesine sebep olmaktadır. Tozlanma ve kirlenme, çok kısa sürelerde, farkında olamayacağınız şekilde gerçekleşebilir. Bu gibi durumları önlemek kadar, hızlıca ortadan kaldırmak da önemli.

 

 Dikkat Edilecek Noktalar

 

            Arabanızın koltuklarını temizleme yöntemi, koltuğun kumaşına göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle araç kullanım kılavuzunuzu detaylı bir biçimde inceleyerek hangi temizleme işleminin otomobilinizin döşemesi için yararlı olacağına dair bilgi edinebilirsiniz. Bunun yanında kullanacağınız temizlik malzemelerini de detaylı olarak inceleyip döşemenize herhangi bir şekilde zarar verip vermeyeceğinden emin olabilirsiniz.

 

            Bunun için de kullanacağınız malzeme, işlem yapacağınız döşeme hangi tarzda olursa olsun, döşemenin belli bir bölümüne uygulayarak malzemeyi denemeniz gerekmekte. Eğer herhangi bir olumsuz bir durum ile karşılaşmaz iseniz gönül rahatlığı ile ilgili malzeme ya da malzemeleri kullanabilirsiniz.

 

            Evinizin içinde kullandığınız temizlik malzemeleri, otomobil temizliği için pek de uygun olmamakla beraber zarar da verebilir. Çünkü otomobilinizdeki yüzey ve dokular, evde kullanılanlar ile benzer özellik göstermekten çok uzaktır. Buna ek olarak, araç kabinleri evlere göre çok daha dar alanlara sahip olduklarından dolayı, ev temizlik malzemelerinin kimyasal yapıları sağlığımızı tehdit edebilir. Her ne kadar ilk uygulamalarda olsa, bu malzemelerle başarılı sonuç alıyormuş gibi görülse de ancak uzun vadede yıpranmalara ve kalıcı hasarlara sebebiyet verebilir.

Haber Yorumları