Araba Direksiyonu En İyi Nasıl Kullanılır?

26 Ocak 2021
Araba Direksiyonu En İyi Nasıl Kullanılır?

Araç kullanırken dikkat etmemiz gereken en önemli şey direksiyon, vites ve pedalları uyumlu şekilde senkronize edilmesidir. Direksiyon hâkimiyeti güvenilir şekilde seyahat etmenin en temel koşuludur. Arabaya hâkim olmak için direksiyon tutuşu ve bunu yaparken dikkat edilmesi gereken basit ama hayati önem taşıyan püf noktalar mevcut.

 

 1-) Direksiyon Tutuş Usulleri

 

            Bunun için ilk önce şoför koltuğunun kendinize göre en uygun pozisyona ayarlanması gerekmektedir. Direksiyon pozisyonu saat 12 yönünde olmalıdır ve bileğinizde direksiyonun yönüne doğru bakmalıdır. Eğer uygun pozisyonda durmuyorsanız araç koltuğunu buna göre tekrar ayarlamanız gerekmektedir. Kollarınız direksiyonu tutarken aşırı derecede bükülmemeli veya çok gergin şekilde düz durmamalıdır. Dirseğinizin hafif kırık şekilde durması ideal sürüş deneyimini size sağlayacaktır.

 

            Direksiyon tutuş pozisyonu da sol eliniz saat 9 yönüne, sağ eliniz saat 3 yönüne doğru bakacak şekilde, başparmaklarınız direksiyonun üstüne, diğer parmaklarınızda direksiyon simidini kavrayacak şekilde tutulması esastır. Direksiyonu tutarken fazla sıkmamalı rahat ve orta halli bir hâkimiyet ile kullanmak daha uygun olacaktır. Teknik özellikleriyle direksiyon tutuş bu şekilde özetlenebilir.

 

 2-) Dönüşlerde Direksiyon Tutuş Halleri

 

            Dönüşlerde hangi tarafa gitmek istiyorsa o elimizle başlayarak 180 derecelik açı ile döndürmeye başlanmalıdır. Eğer şerit değiştirmek istiyorsak ve 50 km hızla gittiğimizi varsayarsak dönüş yönüne doğru saat 11 veya 1 yönüne doğru hafifçe kırmamız yeterli olacaktır. Şerit değiştirirken gireceğimiz şerite yaklaştığımızda direksiyonu tekrar 12 yönüne doğru hafifçe kırmalıyız. Bunu yapmakta gecikirsek aracımız şeridinden tamamen çıkar ve kazaya sebebiyet verebiliriz.

 

            Şerif değiştirirken aracın hızı ne kadar yüksek ise direksiyon kırma derecesi o kadar az olmalıdır. Araba kullanırken de mutlaka belirlediğiniz şerif üzerinden çizgilerin dışına çıkmadan gidilmeli ve mutlaka şerif değiştirmeden önce sinyal verilmelidir. Özellikle kazaların çoğunda can kaybını azaltan emniyet kemeri mutlaka takılmalıdır.

Haber Yorumları