Araba Alırken İlk Bakılması Gereken Şey ! Araba Alırken Neye Dikkat Etmek Gerekir?

26 Ocak 2021
Araba Alırken İlk Bakılması Gereken Şey ! Araba Alırken Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Araba Alırken İlk Bakılması Gereken Şey

 

            Bazılarımız araç alımı konusunda tecrübeli iken bazılarımızın ilk deneyimi olabiliyor.

 Yeni bir araç almaya karar verdiğinizde düşünmeniz gereken ilk şey kullanım amacınız olmalıdır. Aracınızın modelinden önce hangi amaçla kullanacağınızı belirleyin.

           

            İş için mi kullanacaksınız? Uzun mesafe yol mu gideceksiniz? Hızlı mı? Ekonomik mi? Konforlu mu? Bu soruların cevabını verdikten sonra alacağınız aracın taslağını çıkartmış olacaksınız. Araç satın alırken bakılması gereken bir diğer kriter ise bütçeniz. Eğer kafanızda bir fiyat belirlediyseniz zaten birçok aracı elemiş olacaksınız. Ancak aracınız için ne kadar harcamanız gerektiğiyle ilgili fikre sahip değilseniz küçük ama önemli ayrıntılara bakmanız gerekebilir. Araç fiyatları modeline, motor hacmine, rengine, paketlerine, yakıt türüne, km'sine göre farklılıklar gösterebiliyor. Belirlediğiniz kullanım alanınıza göre de bu kriterleri şekillendirdikten sonra en yakın bayiye gidebilirsiniz.

 

 Peki, İkinci El Araba Alacaklar?

           

            Sıfır araç alırken dikkat edilmesi gereken ne varsa ikinci el araç alırken de bunlara dikkat ediyoruz. Ancak ayrıca incelememiz gereken durumlar doğabilir. Örneğin alacağınız aracın kaportası, lastikleri, kliması, iç kabini, motoru, servis kontrolleri, aracın belgeleri bakmanız gereken kriterler olacaktır.

 

            Bunları incelemek alacağınız araba adına hüsrana uğramamak açısından önemlidir. Motoru %70 in altında olan araçlardan dilediğiniz performansı alamayabilirsiniz veya km'si yüksek araçlarda sık arızalar yaşayabilirsiniz. Karşılaşabileceğiniz bu durumları en aza indirmek için dikkatlice yukarıdaki kriterlere dikkatlice bakma gerek.

  

 Ekstra Maliyetler

             

            Ayrıca aracınızı alırken hesapladığınız bütçenizin içerisinde aracınızın sigorta, kasko, vergi ücretleri de bulunmalıdır. Yakıt masrafını düşünmeden alacağınız bir araç bütçenizi oldukça kötü etkileyebilir. İstediğiniz performansı alabileceğiniz ve seçtiğiniz kullanım alanında rahatça kullanabileceğiniz aracınızın yakıt cimrisi olması sizin için avantaj olacaktır.

 

 Güvenlik

                       

            Dikkat etmeniz gereken bir diğer kriter ise güvenliğiniz. Her ne kadar emniyet kemeri kullanıyor, hız limitlerine uyarak dikkatli bir şekilde seyir ediyor olsanız bile ayrıca incelemeniz gereken bir durum aracın kabin güvenliğidir. Teknolojinin otomobil sektöründe de payının büyük olduğunu söylemek yanlış olmaz. Trafik kazalarının daha az hasarlı hale getirilmesi için gerek aracın kabin güvenliği gerekse yayaların güvenliği için yapılan testler bulunmaktadır. Aracınızı seçerken bu test sonuçlarına da bakmak sizin için bir avantaj olacaktır.

 

Araba Alırken Neye Dikkat Etmek Gerekir?

 

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

            Bazılarınız araba satın almak için tecrübeli olsa da bazılarınızın henüz araba alırken incelenmesi gereken şeylere dair bir fikri olmayabiliyor. Şimdi Araba satın alırken hem verdiğiniz paraya değmesi hem de sizin için en kullanışlı araba nasıl olur bunları inceleyeceğiz.

 

 Kullanım Sebebi

 

            Arabaları incelemeden önce satın alacağınız arabayı ne sebeple kullanacağınızı tam olarak tespit ediniz ve bundan sonra arabaların marka ve modellerini araştırmaya başlayınız. İncelemeye başlamadan önce, Kaç yıl kullanacaksınız? Uzun mesafe mi Yoksa kısa mesafe mi kullanacaksınız? Konforunuzu etkileyen unsurlar neler? Bu gibi soruları göz önünde bulundurmak işinizi kolaylaştıracaktır.

 

 Bütçe

 

            Araba satın almadan önce ayırdığınız para miktarıyla zaten bazı arabaları elemiş olursunuz. Eğer düşündüğünüz bir model varsa öncelikle o modeli araştırmaya başlayınız. Diğer dikkat etmeniz gereken hususlar ise arabanın yaktığı yakıt miktarı, ileride satmak istediğinizde arabanın satış piyasası ve motor hacmi olmalıdır.

 

 Ek Masraflar

 

            Arabayı satın aldığınızda muhtemelen aracın bazı ek ücretlerinden bahsedilmez. Arabanın kasko masrafı gibi bazı ücretler siz hiç farkında olmadan faturanıza eklenebilir. Bunun dışında aracınızın yedek parça desteğine de bakmalısınız. Bazı araçların yedek parçaları çok zor bulunuyor veya çok pahalı olabiliyor. Satın almadan önce bunu yetkililere sorabilir veya internetten araştırarak da öğrenebilirsiniz.

 

 Fonksiyonellik

 

            Her arabanın kendisine özgü özellikleri bulunmaktadır. Bazı arabalar yaptığı hızla bazı arabalar yol tutuşlarıyla bazılarıysa teknolojik birtakım farklılıklarıyla ön planda olurlar. Sizin yapmanız gereken kendinize ve ailenize en uygun özellikleri bulunan arabayı filtreleyip seçmek.

 

 Arabayı Satın Alma Zamanı

 

            Arabayı satın alacağınız yer ve zamanın büyük önemi vardır. Tanıdığınız bir galeri varsa buradan başlayabilirsiniz. Arabayı satın aldığınız yerin iyice aydınlık olmasına dikkat ediniz. Gece ve karanlık ortamlarda incelemekten çekininiz. Aracın garanti belgesi, faturası ve kullanım kılavuzunun eksiksiz olmasına özen gösteriniz. Satın almadan önce test sürüşü yapmak fikirlerinizi değiştirecek nitelikte olabileceğinden kesinlikle bunu yapmalısınız. Boya kontrolü yaptırmayı unutmayın çünkü her araba sıfır boyayla gelmemiş olabiliyor. Hava yastıklarını ve emniyet kemerlerinizi de inceleyiniz. Model yılını ve şasi numarasını kontrol etmenizin de önemi vardır.

Haber Yorumları