Araba Alım Satımında Alınan Vergiler

26 Ocak 2021
Araba Alım Satımında Alınan Vergiler

Yıl İçerisinde Birden Motorlu Araç Alım-Satım İşlerinde Vergilendirme

 

 Birden fazla araba alım satım işlemini Gelir Vergisi Kanununun (GVK) 37. maddesi gereğince bir takvim yılı içerisinde yapılması ticari faaliyet olarak değerlendirilir(1) (ticari kazanç getirdiği için). Bu işlemi mütemadiyen yapanların gelir vergisi kaydı otomatik olarak açılır(2). Bu durumda mükellefler, aylık ve yıllık KDV beyannamelerini internet üzerinden vergi dairesine beyan etmek zorundadır.

 

 Otomatik Açılan Bu Vergi Kayıtları Nelerdir?

 

 - Gelir Vergisi,

 - KDV,

 - Geçici Vergi Mükellefiyeti.

 

            Kendileri için mütemadiyen herhangi bir menkul alım-satım yapanların elde ettikleri de ticari kazanç olarak kabul edilir. Ayrıca, mükellefler, anlaşmalı matbaadan ya da noterden fatura batırmaları gerekmektedir.

 

 Alım-Satım Kazancı Nasıl Hesaplanır?

 

            Vergi daireleri trafikten gelen bilgiler doğrultusunda bir takvim yılı içerisinde birden fazla motorlu araç alım-satım yapan mükelleflere gelir vergisi kaydı açarak yıllık beyanname, KDV, geçici vergi ve muhtasar beyanname vermelerini ister. Bu sebeple mükelleflerin, motorlu araç alım-satım kazancının saptamaları gerekmektedir. Örneğin, 40.000 TL’ye alınan motorlu bir araç 50.000 TL’ye satıldığı takdirde ve alım yapılırken 3.000 TL masrafı olması halinde net kazanç tutarı: 50.000-43.000 TL bulunur.

 

 Geçmiş Yıllara Dönük Alım-Satım Kazancı Nasıl Hesaplanır?

 

            Mükelleflerin, geçmiş yıllarda yapmış oldukları alım-satım işlemlerindeki motorlu araçların alış ve satış bedelleri arasındaki farkı bulmaları ve buna göre beyanlarını yapmaları gerekir. Satış bedellerinin bilmemesi veya bulunamaması durumlarında kasko değerleri veya aracın emsal satış bedeli ölçü olarak alınabilir. Buna ek olarak bu ticari faaliyet üzerinden yapılan masraflarında dikkate alınması gerekir. Vergi dairelerinin trafik idarelerinden aldıkları verilere göre satıcıların vergiye ilişikleri TC kimlik numaraları ile denetlenir. Son günlerde kaydı olmadığı halde mütemadiyen motorlu araç alım-satım yapan yapanların vergi dairesine beyana davet edildiği bilinmektedir.

Haber Yorumları