Araba Akü Arızaları Nasıl Anlaşılır?

26 Ocak 2021
Araba Akü Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Akü elektrik enerjisini bünyesinde kimyasal enerji olarak depolayan ve ihtiyaç duyulduğu anda bunu elektrik enerjisine çeviren enerji depolama parçasıdır. Kısaca bir özetlersek elektrik devresiyle kimyasal bir tepkimeye girerek bunu elektrik enerjisine çeviren, araçlarda bulunması gereken bir parçadır.

 

            Akülerin birçok çeşidi bulunur. Fosil yakıt araçlarında en çok bulunan ve kullanılan 12 voltluk değere sahip akü araba için ideal olanıdır. Toplamda 6 adet elemandan oluşan ve seri bir şekilde birbirlerine bağlıdır. Aküler genellikle 4 adet pozitif ve 5 adet negatif yüklü olan plakalardan meydana gelir.

 

            Akü aydınlatma, çalıştırma ve ateşleme işlemini yapmaya yarar, genel olarak bakıldığında ise akünün asıl amacı aracın motorunu çalıştırır. Bugün bakıldığında aküler teknolojinin ilerlemesi ile özellikle otomotiv teknolojisinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Ayrıca yeni nesil aküler aynı zamanda elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolar ve ihtiyaç duyulması halinde kullanılabiliyor. Bu yeni nesil aküler sayesinde, geleneksel bakım ve onarım gerektiren şarj ve deşarj olan olumsuzluklar yaşanan eski model akülerin önüne geçilmiş olunuyor. Ayrıca yeni nesil akülerde AGM teknolojisi ve bunun yanında start- stop gibi işlemler daha yüksek.

 

 Akülerin Çalışma Prensibi

 

            Akülerin çalışma sistemleri birbirini tetikleyen belirli bir sıralama şeklindedir. Başlangıç olarak aydınlatma, ateşleme ve çalıştırma prensibi sırası izler. Motorun bu çalışma prensibi takip etmesi sonucu, alternatör tarafından araca elektrik akımı verilir. Daha sonra SLI tipli, yani asitli aküler- kurşun sayesinde yüksek bir şekilde patlama meydana gelir bu patlama sonucunda akım serbest bir hale gelir bunun sonucunda akü hızlı bir şekilde şarj edilir. Tüm yapılan işlemlerin yanında aküler, aracın elektrik gereksinimlerini karşılar ve araca gerekli ekstra elektrik gücü sağlar.

 

 Akülerin arızalanmasında birçok sebep ve neden bulunuyor. Bunlardan birkaçı:

 

 Aracın Marşına Basıldığında Farları Gözlemlemek

 

            En basit ve herkesin yapabileceği bir yöntemdir. Öncelikle aracın farları açılır ve marş yapılır. Marş yapıldığı anda farların aydınlatma kuvveti çok az veya göz kırpması şeklinde ise akü normaldir ve bu durumun akünün sağlam olduğunu gösterir. Ancak marş sırasında farlar çok fazla miktarda gidip geliyor ve sönmeler meydana geliyorsa bu durumda akünün arızalı veya zayıf olduğu anlaşılır.

 

 

 Akünün Voltajı Ölçülmesi

 

            Yine en basit ve yapılması çok kolay bir yöntem. Bir voltmetre ölçer ile akünün voltajının ölçülmesi lazımdır. Bu işlemi yaparken araç kesinlikle çalışır durumda olmamalı ve kontak kapalı durumda olması lazım. Akü ölçümünde değer 12-13 volt arasında ise akü ideal bir voltaj gücüne sahiptir. Akü 12 volttan daha düşük bir değerde ise bu durumda akü arızalı veya şart almıyor anlamına gelir.

 

 Elektrikle Çalışan Işıkların Kontrolü

 

 Burada ilk önce aracın kontağını çevirmemiz yeterli olacaktır. Kontağı çevirdiğimizde aracın göğsündeki göstergelerde herhangi bir ışık yanmıyorsa akünün arızalı veya bittiği anlamına gelir. Veya kontağı çevirdiğimizde aracın motoru çalışmak için işlem yapmıyor ve tık gibi bir ses geliyorsa bu durumda yine akünün arızalı olduğu anlaşılır.

 

 Aracın Korna Sistemi

 

 Akünün arızalı olduğunu anlamak için bilinen en basit yöntemlerden birisi ise aracın korna sitemine bakmak. Çünkü aracın korna sistemi de aküye bağlıdır. Eğer kornaya bastığımızda çalmıyorsa yine akü arızalı veya bitmiş olduğu anlaşılır.

 

 Akünün Kutup Başları

 

 Akünün kutup başlarında aşırı yıpranma ve gevşeme meydana gelmesi. Aynı şekilde kapaklardan aşırı bir şekilde asit taşması. Bunların yanında akünün fazla ısınması ve aşırı miktarda su eksiltmesi akünün arızalı olduğu nedenlerden biridir.

Haber Yorumları