Anti Patinaj Sistemi (ASR) Nedir? Nasıl Çalışır?

26 Ocak 2021
Anti Patinaj Sistemi (ASR) Nedir? Nasıl Çalışır?

Otomobil sektörü içerisinde ASR ve TCS olarak iki farklı isimle kullanıcıların tercihleri arasında yer edinir. Tam ismi Anti Schlupf Regelung olan ASR Türkiye'de Anti Patinaj Sistemi olarak bilinir. Anti Patinaj Sisteminin görevi arabanın patinaj yapmasını engelleyerek aracın patinaj sonucu oluşacak olumsuz etmenlerden kurtulmasını sağlayan bir sistemdir. Patinaj sanılanın aksine hız sağlayan bir kalkış yöntemi değildir tam tersi patinaj ile kalkış yapan bir araç normal düzeyde kalkış yapan bir araca oranla daha yavaş ve dengesiz bir kalkış sağlar. Patinaj sürücünün aniden gaz pedalına yüklenmesi ile oluşur patinaj süresince lastikler oldukları yerde birkaç tur döner ve sağlıksız bir kalkış sağlanır. Bu yüzden ASR motor gücü yüksek ve genellikle arkadan itişli araçlar için kullanılır.

Çalışma sistemini bir örnek vererek daha iyi açıklayabiliriz. Aracımızla kırmızı ışıkta bekliyoruz birden yeşil ışık yandı ve biz aniden arkadaki araçların korna sesi nedeni ile panik yaparak gaza fazla yüklendik ASR tam bu anda hız algılayıcılar sayesinde patinajı algılayarak iki yöntem sayesinde patinajı önler ;

1.) ABS hidroliğini hızlı bir şekilde devreye sokarak patinaj yapması olağan tekere fren uygular.

2.) Ateşleme parçalarına ve yakıt enjektörüne müdahale ederek motorun gücünü düşürerek patinaj tamamen engelleninceye adar bu iki işlemi sürdürür.

ASR Patinaj Önleme İşlemlerini Yaparken Hangi Parçalardan Yarar Sağlar?

1.) Teker Hız Algılayıcıları

Tekerlerin dönüş hızlarını algılayan araçtır. Bu algılayıcılar sayesinde ASR sistemi tekerleklerin hızını algılayarak hangi tekerde patinaj işlemi olduğunu belirler.

2.)ABS Hidroliği

Bu parçanın barındırdığı valfler her tekere giden fren miktarını ayrı belirleyerek kontrol edebilecek niteliktedir. ASR patinaja giren tekerin hızını azaltmak için ABS Hidroliğini kullanarak gereken tekere fren uygular.

3.)Elektronik Kontrol Ünitesi

ASR olağan dışı bir durumda ne yapması gerektiğine burada karar vererek harekete geçer. Dört farklı tertibatı kullanarak motor gücünü ve teker hızını kontrol edebilir bunlar; yakıt kısma valfi, ateşleme tertibatı, yakıt enjetörü, gaz pedal sensörü olarak kontrol ünitesinin komutları dahilinde bu sistemin işleyişinde görev alırlar.

Tüm alan yazında edinilen bilgilere göre ASR İLE ABS birbiri ile ilişkili bir şekilde çalışmaktadır. Bu iki sistemin bir arada çalışması araçlarda EPS sisteminin geliştirilmesine önemli katkıda bulunmuştur.

ASR sistemi yoğun olarak buzlu, topraklı, çamurlu, ıslak, çakıllı yollarda kullanıcıya ciddi avantajlar sağlayarak aracın sürüş keyfini artırır.

ASR Sistemi Neden Tercih Edilmelidir?

ASR sistemi bulunmayan araçlarda olumsuz yol koşulları sırasında savrulmalar gerçekleşebilir. Bu yüzden sürüş güvenliği açısından çok önemli ve değerli bir konumdadır. Tüm bunların yanı sıra istenilen durumda devreden çıkarılması kullanıcılar için büyük kolaylık olarak ön plana çıkıyor. ASR sisteminin dört temel avantajı bulunur bunlar:

1.) Sürüş güvenliğini sağlar.

2.)Sürüş sırasında oluşabilecek savrulmaları önler.

3.) Çeşitli yol şartlarında (kaygan, buzlu, çamurlu vb) güvenli sürüş sunar.

4.) Lastikler, aks, debriyaj balatası, şanzıman gibi aktarma araçlarının kullanım ömrünü artırır.

Haber Yorumları