Alkollü Araba Kullanmanın Cezası Ne Kadar Oldu?

1 Şubat 2021
Alkollü Araba Kullanmanın Cezası Ne Kadar Oldu?

Alkollü araba kullanımı hem sizi hem beraberinizde seyahat eden insanları hem de diğer sürücüleri ve yayaları tehlikeye atmaktadır.

 

 1. İçkinin Vücuda Etkileri

 

            İçki içtikten sonra alkol kısa sürede vücuda yayılmaya başlar. Midede başlayan emilim ince bağırsakta devam eder. İçkiyi kullanım sonrasında 40-60 dakika arasında kandaki en yüksek seviyesine ulaşır. Kandaki alkol düzeyi arttıkça vücuda etkileri de artmaktadır. Aşama aşama öncelikle vücutta genel bir rahatlama oluşur. Kendine güven gelir. Takiben rutin hareketlerde zorlanma ve denge kaybı gelir. Ardından ise yürüme, görme ve konuşmada zorlanma bunu takip eder.

 

 2. İçki Kullanımının Zararları

 

            İçki kullanımı başta beyin olmak üzere tüm organlarına zarar vermektedir. Karaciğer yetmezliğine, kalp ritm bozukluğuna, midede ülser ve gastrite, gözlerin kötü görmesine, iktidarsızlığa, kadınlarda adet düzensizliğine, yaralanmalarda ise kanı akışkan hale getirdiği için kanın pıhtılaşmasına, dolayısıyla da durmasına engel olmaktadır.

 

 3. İçkili Araba Kullanımı

 

            İçkili araba kullanımının tehlikesi çok büyüktür. Sürücü içkili iken kendine gelen güven ve alkolün vermiş olduğu rahatlık ve reflekslerin de yavaşlaması ile hata yapmaya çok elverişli duruma gelmektedir. Bu da trafik ve yol güvenliğini hatta yaya güvenliğinde bile çok büyük tehlike yaratmakta, kazaya davetiye çıkarmaktadır.

 

 4. İçkili Araba Kullanım Cezası

 

            Ülkemizde hususi araç kullananlarda alkol sınırı 0,50 promil, hususi olmayan araç kullananlarda 0,20 promildir. Ülkemizde 2018 yılı itibariyle alkollü araç kullanım cezaları şu şekildedir;

 

 - İlk tespitte 1002 lira,

 - İkinci tespitte 1256 lira,

 - üçüncü ve daha fazla tespitte ise 2018 lira idari para cezası uygulanmaktadır.

 

            Ayrıca alkollü araç kullanımı tespit edilmesinden 5 yıl geriye doğru 1'inci defasında 6 ay, 'inci defasında 2 yıl, 3'üncü defasında ve üzerinde 5 yıl ehliyete el konulmaktadır. 2 yıl ehliyetine el konulan kişi sürücü davranışları geliştirme eğitimine tabi tutularak ehliyetini geri alabilmektedir. Ehliyetine 5 yıl el konulan kişiler ise psikolojik durumlarının tespiti için psiko-teknik testine tabi tutulmaktadır.

 

 1 promil üstünde alkol tespit edilen şahıslar için ise mahkemece TCK 179'uncu maddesi "trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu" davası açılır. Kısaca yasalardaki en ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Buna rağmen alkollü olarak araç kullanarak kendinizi, sevdiklerinizi ve diğer insanların hayatını tehlikeye atmayın.

Haber Yorumları