Airbag Bir Araba İçin Olmazsa Olmaz Mıdır?

26 Ocak 2021
Airbag Bir Araba İçin Olmazsa Olmaz Mıdır?

Otomobillerde güvenlik donanımları denince akla şüphesiz ki ilk sırada emniyet kemeri ve hava yastığı gelmektedir. İnsanoğlu geçmişten günümüze otomobillerin icadından bu yana onların bize yararını en üste çıkarmak, zararlarını en aza indirmek için uğraşmaktadır. Bu keşiflerin başında da ilk sıralarda aklımıza hava yastıkları yani airbag de denen sistemler gelmektedir.

 

 Hava Yastığının Tarihçesi

 

            Hava yastıkları ilk olarak 1980 yılında üst sınıf Alman araçlarında yalnızca sürücüler için düşünülmüş ve konumlandırılmıştır. İlk yolcu hava yastığı ise yine bir Alman araba markasında 1987 yılında kullanılmıştır. Günümüzde ise hava yastıkları alt donanımlı araçlarda bile en az iki tane olmak üzere bulunmaktadır. Hava yastığı ve diğer güvenlik önlemleri araç alırken göz önünde bulundurulan kriterler haline gelmiştir.

 

 Hava Yastığı Çalışma Prensibi

 

            Hava yastıkları önden ya da sağ-soldan çarpmalarda aniden açılıp sürücü ve yolcuların araç içinde savrulmasını, etrafa başlarını yahut başka uzuvlarını çarparak sakatlanmaları ve yaralanmaları en aza indirmek için oluşturulmuş sistemlerdir. Hava yastıkları saniyenin onda biri kadar kısa bir süre içinde açılarak görevini tam anlamıyla yerine getirmektedir. Hava yastıklarının içerisinde daimi olarak belli bir basınçta gaz bulunmalıdır ve bu gazın basıncı periyodik olarak kontrol edilmelidir, aksi takdirde yaşayacağınız olumsuz bir durumda hava yastıkları can güvenliğinizi koruyamayacaktır.

 

 Hakkında Az Bilinenler

 

            Hava yastıkları sadece önden, ön çaprazlardan, yanlardan ve belirli bir açıya kadar arka çaprazlardan gelecek darbelere karşı açılmaktadır. Arkadan çarpmalarda açılmazlar. Yine aracınızın kontağı kapalıysa yani aracınız park halinde ve kapalı vaziyette dururken aldığı darbelerde hava yastığı açılmaz. Hava yastığı uyarı düğmesi sadece aracın hava yastığı patlaksa değil, içindeki gazın basıncı düştüyse de yanar.

 

            Günümüzde hava yastıklarının sayısı araç alırken baktığımız şeylerden biridir, hem kendimizin hem yolcularımızın güvenliği için mutlaka hem ön yaşam alınanda hem de arka yaşam alanında yeterli sayı ve pozisyonda hava yastığı bulunan araçları tercih etmeliyiz.

Haber Yorumları