Ağır Vasıtalarda Kör Nokta Neresidir?

25 Ocak 2021
Ağır Vasıtalarda Kör Nokta Neresidir?

Sürücünün seyir halinde dikiz aynalarından veya pencereden baktığında göremediği alan, kör nokta olarak tabir edilir. Her aracın bir kör noktası vardır. Ağır vasıtalardaki kör nokta küçük araçlara oranla daha fazladır. Düz bir mantık geliştirmek gerekirse araç ne kadar uzun olursa kör nokta o kadar fazla olur.

 

 Araçlardaki Ana Kör Noktalar

 

            Araç türüne göre değişmekle beraber kör noktalar aracın etrafındaki bir alandır. Ana kör nokta ise bir aracın arkasında, yanında veya önündedir.

 

 Ağır Vasıtaların Türlerine Göre Kör Noktaları

 

            Vasıtanın uzunluğuna mütenasip olarak kör noktalarının arttığını tekrar hatırlatmakta fayda var. Mesela, otobüslerde ön kaput dardır. Dolayısıyla otobüs için bu alan kör nokta değildir.Otobüsler için kör nokta yanları ve arkasıdır.

 

            Genel prensip uzun araçların arakasının ve yanlarının kör nokta olduğu yönündedir.

 Kamyonun kör noktası, yanları ve arkasıdır. Ağır vasıtanın; otobüs, kamyon ve tırların yakın takibi ve henüz yakınken ağır vasıtanın şeridine girmek son derece tehlikelidir. Bu tırın, otobüsün veya kamyonun kör noktasıyla ilgili olduğu kadar kısa sürede duramayacak olmasıyla da ilgilidir.

 

 Ağır Vasıtalar Hızla Geçilmeli

 

            Ağır vasıtaların kör noktalarının fazla olması arkasında seyreden araçların daha dikkatli davranmalarını mecburi hale getiriyor. Bir uzun araç geçilecekse; yan tarafındaki kör noktası aşılıncaya kadar durulmamalı, eğer o noktaya ulaşılamadıysa ve uzun aracın sürücüsü sizi fark etmediyse kör noktada bulunmak tehlikeli olduğundan tekrar uzun aracı takip pozisyonuna dönmelisiniz. Özetle ağır vasıtalarda kör nokta genel olarak araçların yan taraflarıdır. Bu noktalar aynaların görüş alanı dışında olduğundan ağır vasıta sürücüsü yanındaki bir otomobilin varlığından haberdar olamaz. Bu durum trafikte birçok kazaya neden olduğu için ağır vasıtaların arkasında veya önünde seyreden diğer sürücülerin dikkatli davranması olası kazaların önüne geçecektir.

Haber Yorumları