Adaptif Far Sistemi Nedir?

25 Ocak 2021
Adaptif Far Sistemi Nedir?

 Sürücüler karanlık ortamlarda araç sürmekte zorlanır ve bir ışık kaynağına ihtiyaç duyarlar bunu da aracının üzerinde yer alan farlar sayesinde sağlarlar. Kısacası sürüş kabiliyetini arttıran önemli bir yapıdır.

 Adaptif far sistemi ise sıradan farlara oranla daha gelişmiş özelliklere sahiptir.

 Adaptif farlar adından da anlaşılacağı üzere bulunduğu koşullara adapte olabilen far olarak tanımlayabiliriz. Adaptif far sistemi normal farların geliştirilmiş sürümüdür. Fiyatları da sıradan farlara göre daha pahalıdır. Normal farlar aracınızın bir parçası olduğundan aracınızın hareketlerini taklit eder ve aracınız hangi yöne ne açıda hareket ediyorsa aynı yönde ve aynı açıda hareket eder. Bu sürücünün işini zorlaştırır. Adaptif Far Sistemleri de tam bu sırada devreye girmektedir.

 Adaptif Farlar Ne İşe Yarar?

 Gece yapılan yolculuklar esnasında dönemeçli yollarda devreye giren bu sistem farın ortama verdiği ışık ışınlarını bir motor kullanarak dönemeç yönünde döndürülmesiyle gerçekleşir. Hava, ışık ve sürüş koşullarına göre otomatik olarak çalışır. Gece yapılan yolculuklarda kaza riski, gündüz yapılan yolculuklara göre daha fazladır bu nedenle adaptif farların sürücünün kaza riskini azalttığı da söylenilebilir.

 Adaptif Farlar Nasıl Çalışır?

 Farlar içindeki sensörler yardımıyla hızı, direksiyon açısını ve savrulmayı ölçer. Ölçülen verilerden yararlanılarak küçük elektrik motorları farları istenilen yöne doğru döndürülmesini ve ışık ışınlarının ilerideki yolu aydınlatmasını sağlar. Bu sayede karanlık bir ortamda dönemeçleri kullanırken daha rahat sürüş yapılır.

 Adaptif farların ışıkları aracın hızına duyarlıdır ve aracın hızı arttıkça ışık şiddeti de arttırılır, aracın hızı azaldığında ise ışık şiddeti azaltılarak far ışığının görünürlük düzeyi ayarlanmış olur.

 Adaptif farlar aracın hareket sırasında bulunduğu zeminin eğimini algılayarak eğimi fazla olan yerlerde ışık şiddetini alçaltır, eğimiz az olan yerlerde ise ışık şiddetini arttırarak sürücüye daha iyi bir sürüş deneyimi yaşatır.

 Adaptif farlar sadece araç hareket ederken aktif durumdadır. Araç geri viteste veya araç hareketsiz durumdayken, direksiyon yönü sol tarafa döndürüldüğünde karşı şeritte yolculuk yapan sürücüleri rahatsız etmemek için kapatılır. Adaptif farların fonksiyonları ve kalitesi tercih edilen markaya göre değişiklik gösterebilmektedir.

 

Haber Yorumları