Açık Hava Filtresi Nedir?

25 Ocak 2021
Açık Hava Filtresi Nedir?

Birçok tuning severlerin sesinden ve görüntüsünden dolayı, araçlarında yer alan bir parça olan açık hava filtresi, kimilerine göre performans artırıcı, kimilerine göre, araca zarar veren bir parça durumunda.

Peki bu parça ne işe yarıyor? Motorun yakıtı, verimli yakabilmesi için düzenli bir hava akışına ihtiyaç vardır. Yanma için gerekli havayı alamayan araçtan, düzenli bir performans beklenmeyecektir. Bunun içinde hava filtreleri devreye giriyor. Açık hava filtresi, gözenekleri itibariyle, motorun yanmasını gerçekleştirecek havayı maksimum düzeyde aldığı için motor ufak bir miktar daha performans gösterecektir. Motora yoğun oksijen girmesi sebebiyle de, motorda tuning severleri etkileyen bağırma sesi ortaya çıkacaktır.

Bu Parça Motorda Dengeleri Bozacak mı?

Araç firmaları, otomobilin verimli ve dengeli çalışması için gerekli olan hava filtresini, araca uygun şekilde üretip yerleştiriyor. Bu parça gerekli havayı motora aktarmak için mikro gözeneklerle tasarlanmıştır. Pislik ve toz barındıran hava partiküllerini, haznesine hapsediyor. Açık hava filtresinin gözeneklerinin yoğun hava girişine göre tasarlanmış olması, bu partiküllerin, motor bloğunun içerisine gireceği anlamına gelir. Bu durum, zamanlar aracın motorunun aşınmasına ve motorun ömrünün kısalmasına sebep oluyor. Açık hava filtresinin fazla havayı emişinden dolayı ve zamanla motor bloğunun aşınmasından dolayı, yakıt maliyeti artacak, bu da bütçenize hem tamir konusunda, hem de yakıt konusunda zarar verecektir.

Açık Hava Filtresinin Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Bu sorunun yanıtını size aracınız en iyi şekilde gösteriyor. Açık hava filtresi, bütçesini ve aracının sağlığını düşünen araç sahipleri için pek güzel gibi görünmese de, aracından yüksek sesler duymak isteyen ve bir miktar daha performans arayanlar için durum oldukça iyi. Her ne kadar mevcut durumda aracınıza zarar vermeyeceğini düşünseniz de, açık hava filtresinin, uzun süre kullanımları aracın motor kısmına zarar vereceği aşikar. Açık hava filtresi kullananlar için en sağlıklı yöntem, açık hava filtrelerini sık sık çıkartıp, hava kompresörüyle temizlemek olacak. Bu yöntem havanın filtreye içerden dışarıya doğru verilmesiyle olur. Filtrenin içinde kalmış olan toz partikülleri bu şekilde temizlenerek araca tekrardan takılır.

Haber Yorumları