Abs Fren Sistemi Sonradan Takılır Mı?

25 Ocak 2021
Abs Fren Sistemi Sonradan Takılır Mı?

Otomobil ve otomotiv sektörü son yıllarda oldukça ilerleme kaydetti. Çok fazla özellik barındıran araçlar müşterileri cezbediyor. Özellikle son model arabalar birçok açıdan oldukça iyi. Hız üzerine kurulan araçlar çoğunlukla motor ve merkezi fren sistemi üzerinde çalışıyor. Yeni teknolojik fren sistemleri canlıları veya nesneleri, sensörleri sayesinde algılayabiliyor. Algılayınca otomatik veya isteğe göre manuel olarak durdurulabiliyor.

Otomobilde Yeni Çıkan Teknolojik Gelişmeler

Bazı yeni çıkan araçlarda havayı kirletmemek için filtre takılıyor. Bu özellik çoğu arabada kullanılmaya başlandı. Çok fazla araba süren insanlar için yeni uyku modu getirildi. Kullanılan araç belli bir süreden sonra şoförünü durması için uyarıyor. Eğer şoför bu uyarıya kulak vermezse, araç kendi performansını düşürerek yavaşlıyor. Burada Abs fren sistemi devreye giriyor. Bu son teknoloji fren sistemi, fabrika tarafından takılarak kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Eğer 6-7 saatten fazla araç kullanılıyorsa, araç ekranda kahve simgesi ve en yakın restoranları belirtiyor. İnsanların kaza riskini en aza indirgemeye çalışan bu teknoloji, birçok yeni araca takıldı. Büyük şirketler bu tür teknolojilerin müşteri çektiğini düşünerek, araştırma-geliştirme için daha fazla yatırım yapıyorlar. Bu alanda başta Fiat olmak üzere 23 marka yatırım yapıyor.

Merkezi Fren Sistemi ve Takılması

Bunlardan birkaçı şöyle: Mazda, Ford, Audi, Honda, Ferrari, Toyota, Seat, Subaru, Suziki, Tata, Lexus, Volvo, Dacia, Scania, Smart, BMW, Skoda, Mercedes, Jaguar, Jeep, Lada, Lambogihini, Alfa ve Iveco gibi otomotiv markaları oluşturuyor. Bu tür özellikleri gören insanlar ise bu özellikleri sonradan arabalarına enjekte etmek istiyorlar. Bu durum bazı parçalarda mümkün. Mesela Abs fren sistemi sonradan takılır mı sorusunun cevabı şudur: Evet başka orijinal parça satın alınır. Bu parça orijinal ise sonradan takılabilir. Fakat fabrikanın ilk taktığı kadar sağlam ve kullanışlı olmaz. Sürekli arza verir. Kaza yapma riskiniz yükselir. Bu tür parçaların yetkili servis tarafından takılması gerekir. Aksi takdirde hem zaman hem can hemde para kaybı olabilir. En mantıklı hareket arabanın orijinal fren sistemlerini kullanmaktır.

Haber Yorumları