6 Puanlık SGK Teşviki Neleri İçeriyor İndirim Sağlanıyor Mu?

12 Şubat 2021
6 Puanlık SGK Teşviki Neleri İçeriyor İndirim Sağlanıyor Mu?

6 puanlık SGK teşviki kurumlara yönelik verilmekte olup bu teşvik sosyo - gelişim endeksi düşük olan yerler için kullanılmaktadır.

Kayıtlı istihdamı ve üretimi artırmak amacıyla verilen 6 puanlık SGK teşviki hem sigortalı çalışanlar hem de işverenler açısından büyük avantajlara sahiptir.

SGK teşvikinden yararlanabilmek için bazı koşulların sağlanıyor olması gerekir. Özel sektör kuruluşlarının bu teşviki alabilmeleri için gecikme cezası, prim, idari para cezası ve işsizlik gibi sorunları yaşamıyor olmaları şartı vardır.

Şartları sağlayan yerler 6486 sayılı kanun kapsamında teşvik alabilecektir. Buna göre işletme tarafından belirtilen tutar üzerinden yüzde 5’e ek olarak asgari ücretin minimum sınırı üzerinden yüzde 6’ya ulaşan indirim yapılmaktadır.

6 Puanlık SGK Teşviki Şartları Nelerdir?

İl ya da ilçelerde olan ve teşvikten yararlanmak isteyen işletmelerin bazı koşulları sağlamaları gerekmektedir. Öncelikle işletme bünyesinde kayıt dışı istihdam olmamalıdır. Türkiye geneli için e-borcu yoktur yazısı alınmalı, SGK ile ilgili prim ve hizmet belgeleri kanuni süre içerisinde ibraz edilmelidir.

Teşvik alacak olanlara ait idari para cezası, sgk prim, gecikme zammı, gecikme cezası gibi borçlar bulunmamalıdır. Ya da böyle bir borç varsa bu mutlaka yapılandırılmış olmalıdır. Prim borçları hesaplanırken işyeri bazlı olarak değerlendirilme yapıldığı için aynı işverene ait başka bir işyeri varsa burası için indirimden yararlanılabilir.

Yasal süre içerisinde cari ay primlerinin hazineden karşılanmayan bölümünün işveren hissesinin tamamının ödenmiş olması gerekir.

Normal şartlarda ihale konusu olan işler teşvik kapsamına alınmamakta olup Ziraat Bankası ya da Halkbank tarafından ihale edilmiş olan işler buna istisna tutulmaktadır.

6 Puanlık SGK Teşvikinden Kimler Yararlanabilir?

6 puanlık SGK teşviki almak için sayılan elli bir il içerisinde olmak gerekmektedir. Aynı zamanda prim borcu, ceza ve buna benzer koşullar sağlanıyor olmalıdır. Bununla ilgili çalışma yapılırken 6486 sayılı kanun esas alınmaktadır. İşyerleri belirli şartları yerine getirdiğinde 5 puanlık sigorta desteklerinin yanı sıra 6 puanlık prim desteğinden de yararlanarak avantaj elde edebilir, istihdam ve gelir desteği alabilir.

Haber Yorumları