4WD, AWD ve 4WS Sistemleri Nedir? Hangisi Daha İyidir?

25 Ocak 2021
4WD, AWD ve 4WS Sistemleri Nedir? Hangisi Daha İyidir?

Otomobillerde motorda üretilen tork şanzımana oradan da diferansiyel aracılığıyla aks millerine ve tekerleklere iletilir. Araçlarda torkun yani çekiş kuvvetinin bulunduğu tekerleklere göre önden, arkadan ve hem önden hem arkadan çekiş olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Hem önden hem arkadan çekişe sahip araçlarda sahip oldukları farklı teknolojiklerden dolayı 4WD, AWD ve 4WS olarak kendi içinde ayrılmakta ve otomobilin arazi ya da binek olarak sınıflandırılmasını sağlamaktadır.

4WD/ Four Wheel Drive

Dört çeker yani 4x4 olarak adlandırılan bu sistemde manuel, otomatik ve yarı otomatik olarak ayrılmaktadır.

Manuel sistemde aracın dört çeker olarak mı ya da iki çeker olarak mı hareket edeceğini sürücü belirler. Sürücü dört çeker sistemi devreye sokmadığı sürece araç arkadan iki çeker olarak hareket etmektedir. Ön tekerler sürücü tarafından devreye sokularak araç dört çeker duruma getirilir. Dört çeker durumunda motor gücü öne ve arkaya paylaştırılır. Özellikle yokuş ve kaygan yollarda avantaj sağlamaktadır.

Tam otomatik sistemde 4 tekerde sürekli olarak faaliyet göstermektedir. Herhangi bir dış müdahaleye ihtiyaç duymamaktadır.

Yarı otomatik sistemde hem sürücü dört tekeri devreye sokabilir hem de araç yol şartlarına göre otomatik dört çeker duruma gelebilir. Otomatik devreye giriş motor devrine göre ayarlanmaktadır.

AWD/All Wheel Drive

Bu sistem aslında iki çeker yani 2WD sistemdir. Araç zorlandığı zaman dört çeker durumuna gelmektedir. Ancak bu sistem 4WD olduğu gibi mekaniği çalışmayıp elektriği çalışmaktadır. Araç normalde önden çekiş ise motorun oluşturduğu bütün tork ön tekerlere aktarılır. Ancak patinaj gibi zorlanma durumunda ön tekerlerde oluşan kayıp elektronik bir sistemle arka tekerlere aktarılır. Bu sistemin 4WD sistemi ile farkı ise 4WD sisteminde ön ve arkaya eşit miktarda güç paylaşımı olurken AWD sisteminde öndeki çekiş kaybı kadar arkaya çekiş gücü aktarılması ve AWD sisteminde 4 tekerin birbirinden bağımsız olarak hareket edebilmesidir.

4WS/ Four Wheel Steering

Dört tekerden yönlendirme sistemi olarak adlandırılan bu sistemin motor gücüyle ya da güç aktarımıyla ilgici yoktur. Sistem güvenli sürüş ve park etme gibi kolaylık sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Ancak günümüzde araç güvenlik sistemlerinin artmasından dolayı genel olarak inşaat sektöründeki araçlarda kullanılmaktadır. Bu sistemde ön tekerler sağa veya sola döndüğünde arka tekerlerde bir miktar sağa veya sola dönmektedirler.

 

4Wd, Awd Ne Demek Hangisi Daha İyidir?

Bu konu ile ilgili aşağıdaki bilgilerden yararlanıp, hangisinin size göre olduğuna karar verebilirsiniz.

4WD Ne Demek?

Dört çeker olarak bilinen sistem budur. Awd sistemi ile çokça karıştırılmaktadır. Otomobil tarihinde 1905 yılında ilk defa kullanılan bu sistem, 1970 yılında Subaru tarafından seri tarafından seri üretime geçmiştir. Arkasından Audi ve Mitsubishi markaları seri üretime geçirmiştir. Dört çeker sistem kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Part time ve ful time olmak üzere ikiye ayrılır.Part time dört çeker sistem kullanıcı tarafından istenildiği anda uygulanan sistemdir. Full time sistem ise sürücüden bağımsız otomatik olarak devreye giren sistemlerdir.

Part Time Sistem

4X4 araçların arka ve ön tarafında iki diferansiyel bulunur. Ve kullanıcı sistemi devreye sokmadığı zaman arkadaki diferansiyel devrededir. Ön diferansiyel ise sürücünün isteğine bağlı olarak harekete geçer. Bu durumda motor güç olarak ikiye ayrılır, ön ve arka diferansiyele ayrılır. Zor durumlarda daha iyi bir çekiş gücü sağlanır.

Full Time Sistem

Bu sistemde diferansiyel ön ve arka olmak üzere, sürekli çalışma halindedir. Bu sistemde takviye vitesi bulunmaz.

Yarı Otomatik Sistem

bu sistem full time sisteme göre daha avantajlıdır, çünkü bu sistemde 4X4 sistemini kendi isteğinize göre devreye sokabilir ve aracın yol şartlarına göre kendini ayarlaması sağlanır. Dört çeker sistemi manevralarda ve virajlarda yolu daha iyi tutarak sürücülere avantaj sağlar.

AWD Ne Demek?

Bu sistem iki çeker sistemdir. Aracın yol şartlarına göre zorlandığı yerlerde devreye girer ve çalışma sistemi 4wd sistemi gibi değildir, mekanik değil elektroniktir. Aracınız önden veya arkadan çekişli ise, motor gücünün %100’ü çekiş olduğu yöne aktarılır. Motorun çekiş gücünün olduğu yönde patinaj gibi şeylerden dolayı kaybedilen güç elektronik sistem ile diğer tarafa aktarılır. Bu olayın diğer sistemden farkı diğer sistemde zorlanma durumunda gücü dağıtmasıdır ama bu awd sistemi kaybedilen gücün %80 dahi olsa aktarabilme özelliği vardır .Bu nedenle awd sistemler 4×4 olarak adlandırılmaz. Bir diğer farklı olay ise awd sisteminde tekerler birbirinden bağımsız hareket edebilir. Awd çekiş sistemi orta ve üst düzey otomobillerde kullanılırken 4wd sistemi, genellikle arazi araçlarında kullanılır.

Hangisi Daha İyidir?

Performans ve hız olarak awd sistemine sahip olan araçlar, 4wd araçlardan daha üstündür. Burada kullanıcın da etkisi vardır, daha çok arazi araçları tercih ediyor ise 4wd daha iyi olabilir. Ama spor ve normal bir otomobil tercih ediyorsa, awd sistemi daha iyi gelecektir.

Haber Yorumları