Süspansiyon Nedir? Süspansiyon Konforu Etkiler mi ve Süspansiyon Nasıl Çalışır?

3 Şubat 2021
 Süspansiyon Nedir? Süspansiyon Konforu Etkiler mi ve Süspansiyon Nasıl Çalışır?

Süspansiyon sistemi; şasi, süspansiyon, direksiyon sistemi ve tekerleklerin dâhil olduğu 4 bölümden oluşur.

 

 Süspansiyon Nedir?

 

            Genel olarak araçlarda kullanılan süspansiyon sistemleri yay ve amortisörden oluşur. Bu sistemler otomobilin yol tutuşundan aracın virajlarda savrulma olayına ve dahi kasislerin araç içindeki yolcular tarafından ne kadar şiddetle hissedildiği durumuna kadar birçok durumu etkileyen aracın konfor açısından çok önemli olan sistemlerin başındadır. Yıllar geçtikçe değişen ve gelişen teknolojiyle otomobiller ve dahi içinde kullanılan sistemler git gide gelişmiş ve olumlu yönde dönüşmüştür. Gelişen teknoloji giderek insan hayatını kolaylaştırmaya ve her alanda insan konforunu sağlamaya yönelmiştir. Yeni otomobillerin süspansiyon sistemleri de bu gelişen teknolojiden etkilenmiştir. Yeni nesil süspansiyon sistemleri yoldaki kasis ve çukurları araç içindekilere daha az hissettirmek için tasarlanmışladır.

 

 Süspansiyon Nasıl Çalışır?

 

            Süspansiyon aracın tekerleklerine ve şasisine bağlıdır. Özellikle ağır araçlar için olmazsa olmazdır. Herhangi bir tümsek veya çukurda, tümsek veya çukurun boyutuna göre otomobili aşağı veya yukarı yönde ayarlayarak aracı uygun bir seviyeye sabitler. Bu durumun sonucu olarak araç içindekiler sarsıntıyı daha az hisseder yani konforları bozulmaz. Otomobil ise bu sistem sayesinde özellikle virajlarda daha az savrulur.

 

 Süspansiyon Konforu Etkiler Mi?

 

            Süspansiyonlar araç içinde ki konforu sağlayan önemli sistemlerdendir. Özellikle otomobilin savrulmasını önleyerek ve tümsek ve çukurlar da otomobili belirli seviyeye ayarlayarak bu şartların araç içinde hissedilmesini engellerler. Özellikle ağır araçlarda konforu sağlamak için modern bir süspansiyon sistemi olmazsa olmazdır. Halk arasında Tofaş denilince akıllara gelen Şahin-Kartal-Doğan modellerini kullanan şoförler süspansiyonun konforu etkileyip etkilemediği ve ne kadar etkileyebileceği sorusuna daha inandırıcı cevaplar verebilirler. Ama eski model araçlarda süspansiyon sistemlerini tecrübe etmemiş insanlar için söylemek gerekirse, süspansiyon sistemleri bir otomobilin konforunu çok ileri derecede etkiler.

Haber Yorumları